Ve Francii se podařilo zastavit postup požáru v departementu Hérault nedaleko města Montpellier na jihu země. Hasiči se ale obávají, že by dnešní horké počasí a poryvy větru mohly místy oheň opět rozdmýchat. Původně dva menší ohně se v úterý spojily a za jeden den pohltily přes 1000 hektarů zeleně a vinic, uvedl zpravodajský server BFM TV.
S plameny na jihu Francie bojuje 650 hasičů, pět hasicích letadel Canadair a jeden Dash. Všichni pracovali až do setmění, opět začali dnes ráno. Velitel zásahu považuje za úspěch, že oheň nezasáhl nedalekou dálnici A750 ani vedení vysokého napětí, které vede elektřinu do Španělska.
Všech 280 lidí evakuovaných z okolních vesnic se v noci na dnešek mohlo vrátit do svých domovů, nikdo nebyl zraněn. Prefektura departementu Hérault zakázala vstup do ohněm zasažených míst a žádá řidiče, aby nezastavovali na krajnici a požár nefotografovali.
Prokuratura v Montpellieru začala požáry vyšetřovat kvůli podezření ze žhářství. Vedla ji k tomu skutečnost, že se oba požáry rozhořely blízko u sebe.
Stovka hasičů dnes ráno zasahuje také u požáru poblíž soutěsky na řece Verdon, který vzplanul v úterý odpoledne. Oheň se podle zpráv z dnešního rána dál šíří, nikdo nebyl zraněn.
Během letošního extrémně horkého léta se jih Francie potýkal již s několika rozlehlými požáry vegetace. Minulý týden shořelo zhruba 150 hektarů v departementech Hérault a Aude. Na začátku července oheň pohltil 650 hektarů lesa v departementu Gard, v polovině července 1600 hektarů poblíž Avignonu. Už 14 dní bojují hasiči s ohněm u Bordeaux, škody jsou na rozloze přes 21.000 hektarů, píše Le Monde.
Oheň u Bordeaux se přiblížil i k turistické atrakci Dune de Pyla. Na písečnou dunu na břehu moře se ale již začínají vracet výletníci. Do areálu je zakázán vjezd vlastními automobily, návštěvníci musí použít speciální místní hromadnou dopravu. O návrat turistů usiluje zejména místní radnice, píše BFM TV.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.