Ve Francii začal odvolací soud s muži odsouzenými kvůli útoku na Charlie Hebdo

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 12. září 2022 14:13
Sdílej:

V Paříži dnes začal odvolací soud se dvěma muži odsouzenými za napomáhání terorismu v souvislosti s útoky na redakci časopisu Charlie Hebdo a na židovský obchod Hyper Cacher z ledna 2015. Proti rozsudku se odvolali dva ze 14 lidí, které před dvěma lety soud shledal vinnými - Ali Riza Polat odsouzený ke 30 letům vězení a Amar Ramdani odsouzený na 20 let.

Při útocích na Charlie Hebdo a následně na obchod s košer potravinami zahynulo celkem 17 osob. Útočníky - bratry Chérifa a Saida Kouachiovy a Amédyho Coulibalyho - policisté zastřelili a před soudem se ocitlo 14 údajných spolupachatelů. Polat a Ramdani, kteří si v roce 2020 vysloužili nejtvrdší tresty, spojení s útočníky odmítají.

Do soudní síně se dnes dostavila jen část z bezmála 300 žalobců. Mezi přítomnými byl mimo jiné šéf týdeníku Laurent Sourisseau zvaný Riss, který byl při útoku zraněn, někdejší sloupkařka Sigolène Vinsonová, která byla v době útoku v redakci, a jeden z rukojmích v obchodě Hyper Cacher Lassana Bathily.

Gala Renaudová, vdova po Michelovi Renaudovi zabitém při útoku na Charlie Hebdo, přišla do síně s plakátem s fotografiemi obětí.

První den procesu, který potrvá do 21. října, je podle agentury AFP plný procedurálních povinností, včetně identifikace obžalovaných či přečtení výsledků vyšetřování. Oproti masivnímu procesu v roce 2020 bude podle právních zástupců obžalovaných tentokrát dostatek času na podrobnosti a na nápravu chyb v justičním systému "zahlceném rozsahem těchto útoků".

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Tropické počasí dorazí už před víkendem, vyplývá z varování

Není už žádných pochyb o tom, že Česko v dalším průběhu týdne zasáhne tropické počasí. Meteorologové proto ve středu vydali výstrahu před vysokými teplotami na pátek a sobotu. Maxima mohou přesáhnout 34 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Leoš Mareš

Leoš Mareš a poslední splněné přání zesnulé asistentky. Moderátor to konečně udělal

Leoš Mareš se od víkendu vyrovnává s náhlým úmrtím asistentky Kateřiny Niklové, která měla jedno přání, jehož splnění se už nedočkala. Moderátor se ho rozhodl vyslyšet až teď a potěšil tím i své fanoušky. 

České celebrity
Česká televize

V České televizi jsem měl 90 tisíc, prozradil moderátor Moravec

Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo. 

Domácí
Dominik Feri

Feriho zproštění v dalším případu není definitivní. Žalobkyně se odvolala

Exposlance Dominika Feriho, který byl v květnu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, zřejmě čeká ještě další soudní přelíčení. Žalobkyně se totiž odvolala proti květnovému rozhodnutí pražského obvodního soudu.