Ve Francii probíhá druhé kolo prezidentských voleb

Ve Francii se dnes otevřely volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, v nichž dosavadní centristický prezident Emmanuel Macron obhajuje mandát proti krajně pravicové vyzývatelce Marine Le Penové. Volební místnosti budou otevřeny od 08:00 do 19:00, ve velkých městech do 20:00, kdy francouzské televize zveřejní první odhady výsledku. Přesnější výhled lze očekávat v pozdějších večerních hodinách.

Macron v televizním duelu s Le Penovou (20. dubna 2022).

Hlasování začalo už v sobotu ve francouzských zámořských oblastech, jako první v druhém kole odevzdal svůj hlas 90letý muž ze zámořského společenství Saint Pierre a Miquelon u západního pobřeží Kanady. Volební místnosti se pak otevřely i ve francouzských územích v Karibiku, Tichomoří a v Indickém oceánu.

Volební kampaň oficiálně skončila v pátek večer a od té doby kandidáti už nesmějí pořádat předvolební mítinky, dávat rozhovory a zakázáno je i zveřejňování předvolebních průzkumů.

Podle posledních dostupných průzkumů má větší šanci na vítězství Macron, jeho náskok ale bude zřejmě výrazně menší, než když se s Le Penovou utkal ve druhém kole voleb před pěti lety.

Neúspěšní kandidáti na prezidenta Francii odvolili ve svých obvodech

Bedlivě sledovanými voliči ve druhém kole prezidentských voleb ve Franci jsou i samotní kandidáti na tuto funkci. Současný centristický prezident Emmanuel Macron i jeho vyzývatelka Marine Le Penová by dle očekávání měli volit kolem poledne, než se vypraví zpět do Paříže sledovat průběh voleb ze svých štábů. Naopak hned ráno hlasovali někteří kandidáti, kteří z prvního kola voleb nepostoupili.

Jako první ze všech původně 12 prezidentských kandidátů dnes ráno odvolila socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová. Přišla do 15. obvodu a stejně jako všichni ostatní vystála frontu, aby mohla vhodit lístek do urny. V prvním kole Hidalgová získala 1,75 procenta a zaostala tak za očekáváním. O část hlasů ji připravilo strategické hlasování některých levicových voličů, kteří nakonec vybrali Jeana-Luca Mélenchona, jenž se prezentoval jako jediný levicový kandidát s reálnými šancemi na postup do druhého kola.

Krajně levicový kandidát Mélenchon kolem 10:30 volil v Marseille, odkud byl i zvolen do Národního shromáždění. S lístkem v ruce nad průhlednou plastovou urnou strávil několik minut, pózoval fotografům a rozdával úsměvy. Mélenchon je v Marseille na svém území, v prvním kole prezidentských voleb zde získal 31 procent hlasů, nejvíce ze všech kandidátů, ačkoliv na celostátní úrovni byl s 22 procenty na třetím místě.

Pro Mélenchona neúspěchem v prvním kole skončily prezidentské volby, ale už zahájil kampaň před červnovými volbami do Národního shromáždění. Snaží se oslovit ke spolupráci další levicové strany a avizoval, že bez ohledu na výsledek dnešních voleb, by se měl stát příštím premiérem.

Během dopoledne ve Vélizy-Villacoublay na západním předměstí Paříže hlasovala republikánská prezidentská kandidátka Valérie Pécresseová. Šéfka regionu Île-de-France se přátelsky zdravila s ostatními voliči i členy volební komise. Všeobecný smích pak vyvolala, když si vzala dva volební lístky a omylem místo za plentu zamířila ven z volební místnosti. Pak se vrátila, omluvila se za zmatek a vhodila svůj lístek do urny.

Podstatnými daty po dnešních prezidentských volbách budou 12. a 19. červen, kdy budou parlamentní volby. Ty rozhodnou o tom, s jakou vládou bude dnes zvolený prezident spolupracovat, a zda budou ze stejného politického tábora.

Dalším důležitým datem je 24. červen, do kdy musí kandidáti odevzdat vyúčtování volební kampaně. Ti, kteří nepřekročili kritickou hranici pěti procent hlasů, mají výrazně nižší příspěvek státu na náklady na kampaň a mnozí z nich teď horečně shánějí prostředky k uhrazení dluhů.

Kandidáti na prezidenta Francii odvolili ve svých obvodech

Bedlivě sledovanými voliči ve druhém kole prezidentských voleb ve Franci jsou i samotní kandidáti na tuto funkci. Současný centristický prezident Emmanuel Macron volil kolem 13:00 v pobřežním městě Le Touquet. Jeho vyzývatelka Marine Le Penová hlasovala před polednem v Hénin-Beaumont na severu země, kde strávila bezmála hodinu se svými příznivci. Oba kandidáti se pak vypraví zpět do Paříže sledovat průběh voleb ze svých štábů. Hned ráno hlasovali někteří kandidáti, kteří z prvního kola voleb nepostoupili.

Le Penová strávila dopoledne na severu Francie. Kampaň sice oficiálně skončila v noci na sobotu, ale politička si užívala vřelého přijetí ze strany svých stoupenců a do volební místnosti nijak nespěchala. V patách se jí sice držela ochranka, Le Penová ale byla v družném hovoru s místními obyvateli, fotografovala se s nimi a postupně vzala do náruče několik dětí.

Ve volební místnosti Le Penová dlouze pózovala se svým volebním lístkem, než ho nakonec vhodila do urny. Po dalším úsměvech a fotografiích zamířila na oběd s místními politiky.

Macron cestu do volební místnosti rovněž využil k přesvědčování nerozhodnutých voličů. Spolu s manželkou Brigitte vyrazili pěšky ulicí lemovanou davy lidí. Poté se v koloně aut přepravili do blízkosti volební místnosti, kde pokračovali v kontaktu s veřejností. Le Touquet má pro pár velkou symboliku, právě zde se před 15 lety brali a tráví zde některé víkendy. Po téměř hodině nakonec prezident dorazil do volební místnosti, pozdravil se s místními politiky a už bez průtahů odhlasoval.

Některé země EU chce zabavovat majetek ruských oligarchů, Brusel chystá…

24.05.2022 17:52 Tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajině volá řada států Evropské unie po snazším zabavování…

WHO si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

24.05.2022 17:17 Světová zdravotnická organizace (WHO) si dnes na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět…

Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době uzávěr konaly…

24.05.2022 16:27 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových…

V Německu budou muset nakažení s opičími neštovicemi na tři týdny do…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Aktivní fáze války skončí do konce roku, myslí si šéf ukrajinské rozvědky

24.05.2022 15:59 Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných…

Podle ministerstva neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Za selháním ruské armády na Ukrajině byla i neschopnost, domnívá se expert

24.05.2022 14:33 Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a…

Evropské státy schválily Česku zvýšení limitu povinného placení DPH

24.05.2022 14:07 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Na moři se v současnosti nachází rekordní množství barelů ruské ropy

24.05.2022 13:59 Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 13:45 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného…

Související:

Nejnovější