Ve školách bude potřeba asi 700 nových pozic pro podpůrné pracovníky

Na pozice podpůrných pracovníků ve školách, které by měla zajistit novela zákona o pedagozích, by měly jít peníze z EU i ze státního rozpočtu. V on-line diskusi pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Petr Gazdík

Problém podle něj může nastat s personálním obsazením nově vzniklých pozic. Podle propočtů ministerstva školství jich bude muset nově vzniknout asi 700. Počítá se například se zapojením sociálních pedagogů či školních psychologů.

Gazdík již dříve uvedl, že novela zákona o pedagogických pracovnících bude jednou z prvních úprav, které předloží. Vrátit se chce k návrhu, o kterém Sněmovna v minulém volebním období nakonec nerozhodla, takže takzvaně spadl pod stůl. Návrh počítal mimo jiné s udržováním platů učitelů na 130 procentech průměrné mzdy nebo s tím, že se ve školách zavedou stále pozice pro školní psychology a speciální nebo sociální pedagogy. Tento cíl si klade i programové prohlášení nové vlády.

"Vláda počítá s tím, že po schválení novely zákona o pedagogických pracovnících se podpůrné pozice ve školách stanou mandatorním výdajem státního rozpočtu," uvedl dnes Gazdík. "Kdyby na chleba nebylo, tak na tyto pozice bude muset být,“ řekl.

Druhý zdroj financování budou podle něj nadále evropské fondy, ze kterých školy čerpaly peníze na školní psychology nebo speciální pedagogy i v uplynulém období. V příštích letech se podle Gazdíka počítá s masivní finanční podporou z Operačního programu Jan Ámos Komenský. "Takže, co se týká finančních prostředků, tam by neměl být zásadní problém," řekl. Financování by podle něj mělo být zajištěno tak, aby v případě výpadku peněz z EU pomocný personál nemusel školy opouštět.

Problém může podle ministra nastat v personálním zajištění podpůrných profesí. „Podle našich propočtů (...) to zatím vypadá, že bude potřeba minimálně 700 nových pozic v rámci třeba institucionalizace podpůrných pracovníků," vyčíslil. Každá škola nad 180 žáků by podle něj měla mít svého školního psychologa a každá menší škola možnost využít služeb krajské pedagogicko-psychologické poradny tak, aby do ní psycholog docházel třeba alespoň jeden den v týdnu. V ČR je zhruba 4200 základních a 1300 středních škol, pracuje v nich kolem 134.000 učitelů.

Analytik společnosti EDUin Jan Zeman již dříve ČTK řekl, že zatím není jasné, jak chce vláda dostatek lidí na podpůrné pozice zajistit. Nedostatek personálních kapacit označil za jednu z věcí, která může ohrozit plnění vládního prohlášení.

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 12:27 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Volby by se od roku 2026 mohly konat pouze v pátek

26.05.2022 18:10 Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě…

Pro uprchlíky by měly být letos letní kempy, navrhují experti

26.05.2022 15:38 Ministerstvo školství by podle neziskové organizace EDUin mělo letos podpořit konání letních…

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZu

26.05.2022 14:05 Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše měla na pomoc…

Senátoři se sejdou k odkladu stavebního zákona na schůzi v půli června

26.05.2022 13:07 O ročním odkladu části stavebního zákona rozhodne Senát na schůzi v půli června, stejně jako o…

Související:

Nejnovější