Sněmovna odhlasovala vládní konsolidační balíček, posunula ho do druhého čtení

V pátek dopoledne se poslanci vrátili k úvodní debatě o kontroverzním vládním konsolidačním balíčku. Ke slovu se v průběhu dne dostaly desítky řádně přihlášených poslanců, především šlo o opoziční zákonodárce z řad hnutí ANO a SPD. Sněmovna odhlasovala za podpory koaličních poslanců posunutí zákona do druhého čtení.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová po druhé hodině odpolední ukončila 71. první schůzi. Opoziční poslanci vyzvali k zamítnutí konsolidačního balíčku, které ale Sněmovnou neprošlo. Plénum však poslalo balíček k projednání do výborů. Jednání bude pokračovat příští středu od deváté hodiny ranní. Druhé čtení nadejde po prázdninách.

Celá více než dvoudenní schůze se setkala s dlouhými obstrukcemi ze strany opozice. EuroZprávy.cz proto oslovily poslance Martina Exnera (STAN). Podle něj nemá cenu reagovat na výstupy poslanců, které jsou úplně nebo za hranou slušnosti. „Každý koaliční výstup vyvolá následně řadu faktických poznámek, čímž se protahuje čas jednání. Už několikrát jsem měl chuť jít k řečnickému pultíku, ale tím bych jenom nahrával opozici v obstrukcích,“ vylíčil.

Hned na začátku se slova ujal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dostal se ke kritice vlády i České národní banky. „Proč za korunu mají občané platit větší úrok než za euro? Jakou logiku to má, když vyvážíme do Evropské unie? Poškodili jste všechny, ČNB nechala banky za poslední rok tímto vydělat,“ rozčiloval se.

Podle něj se proti inflaci postavila pouze bývalá vláda ANO a ČSSD. „Když jste říkal, pane premiére, že se odstřihnete od ruské ropy, tak ona tady pořád teče. Díky silnější koruně to ale bylo fajn,“ pokračoval.

„Pan ministr Síkela neustále mluví o tom, kolik má plynu. Samozřejmě, že ho má. Vždyť ČEZ má kontrakt s Gazpromem, tak už přestaňte lhát těm lidem. To je neuvěřitelné,“ řekl.

Sněmovna přerušila projednávání balíčku o půlnoci ze středy na čtvrtek, po zhruba deseti hodinách od zahájení jednání. Během noci se do debaty přihlásilo dalších 36 poslanců, kteří se přidali k původním pěti desítkám. Zákonodárci si také na návrh Marka Bendy (ODS) odsouhlasili pokračování jednání po 19. a 21. hodině, přičemž v 19:22 byla vyhlášena hodinová pauza. Poté se diskuze opět rozjela.


Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že debata může trvat velmi dlouho, ale koalice je na to připravena. Opozice, jak se očekávalo, kritizuje balíček a navrhla, aby ho Sněmovna zamítla již v prvním čtení. Poslanci plánovali také hlasovat o návrhu na vrácení zákona vládě k dalšímu upřesnění, což se obecně považuje za mírnější formu zamítnutí. S ohledem na koaliční většinu se předpokládalo, že Sněmovna pošle balíček ke zpracování do výborů.

Zástupci opozičních stran ANO a SPD tvrdí, že vláda pouze zvyšuje daně občanům, firmám a podnikatelům. Zástupci vládního tábora často reagují na projevy opozičních řečníků, zejména pokud se týkají konkrétních bodů obsažených v návrhu.

Vládní soubor opatření navržených ke zlepšení státního rozpočtu má celkově přinést 97,7 miliardy korun v příštím roce a dohromady 150,7 miliardy korun v příštích dvou letech. Předpokládá se však, že balíček projde v Sněmovně určitými změnami, o nichž se koalice dohodne.

Během středeční debaty měli přednostní právo na vystoupení řečníci. Jednání bylo provázeno slovními střety mezi opozicí a koalicí a vzájemnou kritikou hospodaření státu. První poslanec se dostal k řečništi asi po sedmi hodinách od začátku debaty.

V Česku se chystá soud s firmou, která se snažila vyvézt díly pro jaderné…

04.10.2023 10:44 Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu.…

Česko oznámilo zavedení namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem

03.10.2023 13:09 Česko a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli migraci. Tyto kroky…

Vlak srazil na Strakonicku několik lidí, dva zemřeli

03.10.2023 11:37 K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva…

Česko by se neubránilo, myslí si většina občanů v průzkumu

02.10.2023 15:26 I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než…

Čeští lékaři vypovídají přesčasovou práci, jsou jich tisíce

02.10.2023 11:17 Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou…

Pavel sledoval slovenské volby se zájmem, Klaus gratuluje vítězi

01.10.2023 20:00 Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních…

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Související:

Nejnovější