Španělsko začne očkovat proti opičím neštovicím lidi, kteří byli v úzkém kontaktu s někým, u koho se nákaza tímto virovým onemocněním potvrdila. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví.
Jihoevropská země od 19. května eviduje 242 případů infekce. Do čtyřicetisedmimilionového Španělska v pondělí dorazilo asi 200 dávek vakcíny Imvanex a vláda chce pořídit další v rámci společného nákupu organizovaného Evropskou unií.
Nákaza opičími neštovicemi se potvrdila u více než 1200 lidí v asi 30 zemích, kde toto onemocnění není endemické. Většinou jde o evropské státy. Ve Španělsku za poslední den přibylo devět případů. V Česku se opičí neštovice potvrdily u šesti lidí.
Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
V Paříži natočila nejnovější klip a pak se vydala zase o dům dál. Charlotte Gottová se svým fanouškům přihlásila z dalšího malebného koutu starého kontinentu. Kam pěvecky nadaná dcera legendárního Karla Gotta vyrazila tentokrát?
Věkově už je Pavel Zedníček důchodcem několik let, ale k penzi přistupuje podobně jako většina jeho kolegů. To znamená, že důchod rozhodně není jediným zdrojem jeho příjmů v současnosti.
Legendární Helena Vondráčková měla tento týden vystoupit na festivalu v Novém Jičíně, ale nastaly opravdu velké problémy. Slavná zpěvačka se dostala do sporu s pořadateli, kteří avizují, že ho budou řešit s právníky.
Česko už v noci na čtvrtek měla zasáhnout první vlna očekávaných bouřek. Další bouřky mají udeřit dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů budou největší nebezpečí představovat nárazy větru.
Poslední události kolem Jaromíra Soukupa s největší pravděpodobností neprospějí ani atmosféře mezi ním a jeho bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. Influencerce se totiž po útoku na podnikatele, kterým se zabývá policie, nelíbí, že mu musí předávat dceru Rozárku.
Prakticky po celém Česku v pondělí alespoň trochu zapršelo, takže například mohla být odvolána výstraha před požáry. Problémy se suchem ale neskončily. Ačkoliv ještě neskončil srpen, je letošní rok rekordní, co se týká nedostatku půdní vláhy. Oznámil to projekt Intersucho.
Veronika Žilková je zvyklá na filmaře, ale tentokrát se před nimi nesměla přetvařovat. Natáčeli totiž dokument o její osobě, který se chystá odvysílat veřejnoprávní Česká televize. Známá herečka přiznala, že o jedné životní kapitole se jí nechtělo moc mluvit.