Ve Spojených státech nadále roste počet nově infikovaných koronavirem

Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem, který překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta. Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce.

Test na přítomnost nemoci covid-19

Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se nyní v zemi koronavirus prokáže v průměru u téměř 200.000 lidí denně, což je nejvíce od ledna. Křivka přitom stále strmě stoupá, podle listu The New York Times se daří odhalit o 83 procent více nových infekcí než před 14 dny. Statistiky přitom v těchto dnech mohou být ovlivněny svátečními výpadky v evidenci. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce jako počty infekcí a po víkendu byla těsně nad 70.000.

Fauci v neděli varoval, že počty nově nakažených budou stoupat nejen v USA, ale také ve zbytku světa, a že by se lidé neměli příliš uspokojovat zprávami o tom, že omikron možná způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než dosud dominantní delta.

"Když máte mnohem, mnohem, mnohem více (nakažených) lidí s méně vážným průběhem, tak to může svým způsobem neutralizovat pozitivní efekt toho mírnějšího průběhu," řekl Fauci v televizi ABC. V největším ohrožení jsou podle něj lidé, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19. V oblastech s nízkou proočkovaností hrozí kvůli vysoké infekčnosti omikronu v příštích měsících přetížení nemocnic i v případě, že varianta obecně způsobuje mírnější průběh onemocnění, řekl expert.

Podle Fauciho je představitelné, že se dříve nebo později všichni nakazí, nebo budou naočkovaní a dostanou posilovací dávku. "Když se dostanete do takového bodu, tak pokud by se neobjevila velmi zvláštní varianta, která by obešla veškerou ochranu - což by bylo neobvyklé - tak se podle mého názoru můžeme dostat do situace, kdy to budeme mít (pandemii) na stabilní úrovni," řekl epidemiolog.

Dopady nové vlny epidemie pocítily o uplynulém víkendu tisíce cestujících. Aerolinky musely od pátku kvůli šíření nákazy u svých zaměstnanců zrušit zhruba 4000 letů z, do nebo v rámci USA, uvádí podle agentury AP web FlightAware.

Americké úřady se nyní snaží co nejrychleji rozšířit testovací kapacity, jejichž nedostatek je pro mnoho lidí komplikací. Administrativa prezidenta Joea Bidena mimo jiné objednala půl miliardy testovacích sad, které hodlá od ledna zdarma distribuovat do domácností. "Zcela zjevně to musíme zlepšit," řekl k testování Fauci. "Myslím, že se věci velmi zlepší začátkem ledna, to nám ale nepomůže dnes nebo zítra," dodal.

Ve školách a podnicích rostou obavy z ochromení provozu kvůli výpadu velkého množství nakažených pracovníků. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již před Vánoci zkrátilo doporučenou dobu karantény po nákaze pro zdravotníky z deseti dnů na týden. Stát New York pracovníkům například ve vzdělávání, zdravotní péči, dopravě či v obchodech s potravinami za určitých podmínek povolil návrat na pracoviště již pět dnů po pozitivním testu na koronavirus.

Někteří státní činitelé varují své občany, aby se vyhýbali velkým sešlostem při oslavám Nového roku. Ministerstvo zdravotnictví státu Louisiana na twitteru napsalo, že se ve státu za poslední týden zdvojnásobil počet lidí s covidem-19 v místních nemocnicích a že se nákaza omikronem šíří na celém území státu.

Nejvíce zasažený je však stále severovýchod USA v čele s městem New York, které hlásí skoro 20.000 infekcí denně. V nejlidnatějším americkém městě dnes vstoupily v platnost nové požadavky týkající se očkování, informoval zpravodajský web BBC. New York jako první město zavedl vakcinační nařízení pro pracovníky v soukromé sféře, kteří nově musí ukázat potvrzení o nejméně jednom očkování proti covidu-19 a mají 45 dní na předložení certifikátu o druhé dávce.

Vedení města dále ode dneška požaduje, aby se v restauracích, divadlech či na sportovištích kontrolovala dokončená prvotní imunizace také u dětí starších 11 let. Od 29. ledna se má stejné pravidlo vztahovat i na věkovou kategorii pět až 11 let.

WMA: Lidstvo se s koronavirem naučí žít, část preventivních opatření ale…

25.01.2022 16:23 Lidstvo se jednou s koronavirem naučí žít, část preventivních opatření včetně roušek ale…

Rusko zařadilo na seznam teroristů a extremistů i Navalného

25.01.2022 16:12 Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti…

Johnson: Británie při ruském napadení Ukrajiny bude důrazně reagovat

25.01.2022 16:02 Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Británie nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k…

Pfizer a BioNTech zahajují klinické testy vakcíny zaměřené na variantu…

25.01.2022 15:44 Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily, že zahájily klinické testy nové verze jejich vakcíny…

Macron a Putin tento týden proberou situaci kolem Ukrajiny

25.01.2022 15:06 Do konce tohoto týdne si ohledně situace kolem Ukrajiny zatelefonují ruský prezident Vladimir Putin…

Americké státy žalují Google, podle nich zasahuje do soukromí uživatelů

25.01.2022 13:07 Tři americké státy a federální okrsek kolem metropole Washingtonu podaly v pondělí žalobu na…

Londýnská policie dnes oznámila, že vyšetřuje společenské akce v Downing…

25.01.2022 12:40 Londýnská policie dnes oznámila, že vyšetřuje společenské akce, které se konaly v rezidenci a…

Denní přírůstek lidí nakažených koronavirem v Japonsku poprvé překonal…

25.01.2022 12:24 Denní přírůstek lidí nakažených koronavirem v Japonsku poprvé překonal hranici 60.000. Informovala…

Evakuace ambasád a tlak Kremlu prohlubují úzkost Ukrajinců

25.01.2022 11:50 Oznámení o evakuacích části personálu či rodin diplomatů Spojených států a Británie z Ukrajiny…

Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily 8120 případů koronavirové…

25.01.2022 10:43 Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily 8120 případů koronavirové infekce, v pětimilionové zemi…

Související:

Nejnovější

reklama