V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes oba kandidáti na prezidenta zúčastnili bohoslužby za vlast. Vedle armádního generála ve výslužbě Petra Pavla a předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše s manželkami se jí zúčastnil i končící prezident Miloš Zeman s chotí. Mezi účastníky byl také neúspěšný kandidát na prezidenta a senátor Pavel Fischer.
Bohoslužba za vlast, kterou sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, se konala necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb.
Po bohoslužbě si oba aspiranti na pozici hlavy státu a znovu také Zeman prohlédli v katedrále vystavené korunovační klenoty. K nim také zástupci církve přenesli lebku svatého Václava. Bohoslužbu zakončila modlitba za vlast, zpěv státní hymny a svatováclavského chorálu u korunovačních klenotů, kde Graubner znovu žádal o přímluvu vztahující se k nadcházející volbě hlavy státu, za pomoc lidem sužovaným válkou na Ukrajině i všem trpícím. S oběma kandidáty na prezidenta pak krátce promluvili Graubner a emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
Graubner předtím v promluvě k účastníkům bohoslužby připomněl, že země je uprostřed voleb hlavy státu a že zuří válka na Ukrajině. "Do této situace přichází i k nám Ježíš se svou výzvou - začněte myslet jinak," řekl. Boží království je podle Ježíše v lidech, dodal. "Když v sobě necháte vládnout pravdu, spravedlnost a lásku, když budete vytvářet pokoj, a ne napětí, když budete vyzařovat lásku, a ne zlobu," uvedl.
Lidé by neměli podle Graubnera spoléhat na chytrost či "sílu a peníze mocných". A i když se někomu může zdát, že ve světě roste strach a beznaděj, boží království je blízko. "I přes ztrátu blahobytu, a dokonce konkrétní zkušenosti s chudobou, otevřete oči a také srdce. Nebojte se," řekl Graubner. S odkazem na svatého Pavla doplnil, že by lidé měli být zajedno a neměli by mít mezi sebou roztržky.
Návštěvníci bohoslužby viděli i výstavu klenotů. Ta měla původně skončit v sobotu, Hrad ale před několika dny oznámil, že ji prodlouží. Pokračovat bude pro veřejnost od dnešních 14:30, dnes se na poklady českých panovníků mohou lidé přijít podívat až do 21:00, v pondělí a úterý pak vždy od 08:00 do 18:00.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky.
Česko zasáhla v uplynulém týdnu jedna mimořádně smutná zpráva. Ve věku pouhých 55 let zemřel Patrik Hezucký. Jak následně vyšlo najevo, známého moderátora zabil nádor. Blízké teď čekají smutné povinnosti. Už se přitom objevily první informace o posledním rozloučení s Hezuckým.
Čechy i v letošním roce na internetu zajímal svět celebrit, potvrzují data od společnosti Google. Celý internetový národ zasáhla úmrtí českých i světových osobností ze šoubyznysu. Hitem na sítích bylo i vystoupení Ewy Farne s jednou ze zahraničních zpěvaček.
Princezny Beatrice a Eugenie zdvořile odmítly pozvání Kate Middleton na její každoroční vánoční bohoslužbu s koledami. Sestry se nadále drží v ústraní kvůli skandálu, který provází jejich otce, Andrewa Mountbattena-Windsora.
Vánoční oslavy v britské královské rodině by mohly být v budoucnu mnohem méně rigidní. Princ William dlouhodobě vyjadřuje svůj záměr vést monarchii moderněji a uvolněněji. Očekává se, že jakmile se stane králem, zruší jednu ze zastaralých vánočních tradic.