Ve světě narůstá počet případů cholery. WHO je znepokojena

V letošním roce se celosvětově zvýšil počet případů nákazy cholerou. V prvních devíti měsících ohlásilo epidemii této nemoci 27 zemí, uvedl dnes v Ženevě šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vývoj je podle něj znepokojivý, informovala agentura DPA.

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Jen ze Sýrie bylo v posledních týdnech hlášeno více než 10.000 případů cholery. Na Haiti byly nedávno zaznamenány dva případy - po třech letech, kdy se zde tato choroba oficiálně nevyskytovala. Skutečný počet nakažených v karibské zemi je pravděpodobně mnohem vyšší.

WHO celosvětový počet případů neuvedla. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v polovině září oznámilo, že během jednoho měsíce bylo nahlášeno téměř 40.000 nových případů. WHO počítá s velkým počtem nehlášených případů, protože z mnoha oblastí nejsou k dispozici spolehlivé údaje.

Tento vývoj je znepokojivý, řekl Tedros. Nejenže přibývá nových ohnisek epidemie cholery, ale také na ni umírá více lidí. Letošní počet úmrtí je téměř třikrát vyšší než průměr za posledních pět let. Cholera se šíří tam, kde jsou konflikty a chudoba a kde se lidé potýkají s důsledky klimatických změn, řekl šéf WHO.

Cholera je průjmové onemocnění způsobené bakteriemi, které vede k velké ztrátě tekutin. Zdrojem nákazy je obvykle voda kontaminovaná výkaly nebo zvratky nemocných osob. Bez lékařské péče mohou lidé zemřít během několika hodin, při dostatečné hydrataci je nicméně šance na uzdravení vysoká. "Skutečnost je však taková, že mnoho lidí nemá k jednoduchým (zdravotnickým) zákrokům přístup," řekl Tedros.

WHO vytvořila v roce 2013 nouzové zásoby vakcín proti choleře, jejich množství však podle Tedrose nestačí. "Vyzýváme přední výrobce vakcín, aby s námi jednali o tom, jak zvýšit produkci vakcín," řekl Tedros.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější