Ve vládě premiérky Trussové končí i ministryně vnitra Bravermanová

Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová dnes na sociálních sítích oznámila, že končí v kabinetu premiérky Liz Trussové. Novým šéfem rezortu se stal někdejší ministr dopravy Grant Shapps. Jde o druhou výměnu důležitého ministra britské vlády za poslední týden.

Liz Trussová a Petr Fiala

"Udělala jsem chybu, přijímám odpovědnost a rezignuji," uvedla v dopise premiérce Trussové zveřejněném na twitteru. Přiznala se v něm, že "technicky porušila" vládní pravidla, když poslala oficiální dokument "důvěryhodnému kolegovi z parlamentu" ze své osobní e-mailové adresy.

V dopise ovšem rovněž dala najevo své "vážné obavy" ohledně odhodlání konzervativní vlády dodržet sliby, které voliči slyšeli při posledních volbách.

Zdroje deníku The Guardian uvádějí, že rezignace přišla na žádost nového ministra financí Jeremyho Hunta. Jeho předchůdce Kwasi Kwarteng byl odvolán v pátek kvůli kontroverznímu návrhu daňových škrtů, který byla premiérka Trussová nucena stáhnout po negativní odezvě svých konzervativců, voličů i finančních trhů.

Trussová podle agentury Reuters rezignaci Bravermanové přijala a sdělila, že je důležité dodržovat vládní pravidla pro zacházení s důvěrnými informacemi.

Kancelář premiérky následně na twitteru oznámila, že nástupcem Bravermanové v čele ministerstva vnitra bude Grant Shapps. Ten byl během souboje o post lídra konzervativců jedním z hlavních podporovatelů stranického rivala Trussové Rishiho Sunaka. Byl také jedním z těch, kteří naléhali na Trussovou, aby se vzdala svého návrhu na snížení daní. Podle stanice BBC patřil Shapps k nejschopnějším komunikátorům v předchozí vládě premiéra Borise Johnsona.

Stanice BBC rezignační dopis Bravermanové hodnotí jako politický výpad vůči Trussové a nepříliš skrývanou výzvu, aby premiérka stejně jako odcházející ministryně uznala chybu a podala demisi. "Předstírat, že jsme neudělali chyby, pokračovat, jako by je nikdo neviděl, a doufat, že se věci zázračně napraví, není seriózní politika," napsala končící ministryně.

Bravermanová funkci vykonávala necelé dva měsíce. Podle agentury AP je populární zejména na pravicovém křídle vládnoucí Konzervativní strany, je také zastánkyní přísnější imigrační politiky.

V britských médiích se objevují zprávy o stále vyšším počtu konzervativních poslanců, kteří jsou připraveni zasadit se o odvolání Trussové. Dnes premiérka čelila v parlamentu kritice z řad vládních i opozičních poslanců, kteří zpochybňovali její důvěryhodnost i ekonomické kroky. Trussová uvedla, že je bojovnice, která se nevzdává, a že je načase obrátit list a pokračovat v práci.

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Putin poprvé připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku

29.03.2023 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně…

Rusko přestává sdílet informace s USA o jaderných zbraních

29.03.2023 14:39 Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 13:36 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

29.03.2023 13:24 Aktualizováno Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj…

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 13:11 Aktualizováno Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Související:

Nejnovější