Ve vládní koalici jsou neshody, nejedná koncepčně, tvrdí Schillerová

Chybějící dohoda vládních stran na podobě nové daně z mimořádných zisků poukazuje podle místopředsedkyně opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové na neshody uvnitř koalice a nekoncepční jednání kabinetu. Premiérovi Petru Fialovi (ODS) patrně nikdo neoznámil, že se o návrzích má hlasovat v pátek ráno, když tvrdí, že je na nalezení dohody dost času, řekla dnes Schillerová novinářům ve Sněmovně.

Alena Schillerová

O podobě daně jednali v úterý večer lídři koaličních stran ve formátu K15, tedy předsedů a dvou dalších zástupců. Shodu ale nalezli pouze na stažení návrhu předsedy klubu ODS Marka Bendy na snížení sazby daně z hazardu u loterií z nynějších 35 procent na 23 procent. Další jednání k podrobnostem mimořádné daně mají v plánu ráno před pátečním jednáním Sněmovny.

Schillerová označila počínání vlády za chaos v přímém přenosu. Totéž očekává i na pátečním zasedání poslanců. "Vláda neumí jednat koncepčně, neumí spolu mluvit, jsou neshody uvnitř koalice," uvedla bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Mimo je podle ní i Fiala, když je podle něj na koaliční jednání čas. Klub ANO se bude o svém postoji k jednotlivým návrhům k daňovému balíčku radit dnes odpoledne.

Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. V příštím roce by měla vynést 85 miliard korun.

První místopředseda ANO Karel Havlíček ocenil středeční krok, při kterém kabinet doplnil do nařízení k zastropování cen energií i státní nebo městské podniky bez obchodní povahy. "Jediná otázka je, proč je to opět po až po několika týdnech našeho naléhání," podotkl. Vláda podle něj celkově v boji s rostoucími cenami energií selhává, když její úsporný tarif je pro smích a cenový strop přišel pozdě a chaoticky. "Střední a větší firmy pak marně čekají už od února, jestli budou podpořeny," dodal.

Představitelé ANO kritizovali i středeční rozhodnutí vlády zrušit automatické zřízení datových schránek, které mělo od ledna začít fungovat pro lidi poté, co se ke kterékoli digitální službě státu přihlásí například bankovní identitou. Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) to nechápe u kabinetu, který si klade mezi priority digitalizaci státu. U vlády postrádá u datových schránek snahu o osvětu, ANO podle ní zkusí vládní novelu upravit prostřednictvím přechodných ustanovení.

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Lékaři: Počet diabetiků v Česku roste o 30.000 ročně

08.12.2022 14:21 Diabetiků v ČR přibývá asi 30.000 každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři…

Podíl předčasných důchodců od roku 2010 vzrostl na 29 procent

08.12.2022 14:03 Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent…

Poslanci zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany ukrajinských uprchlíků

08.12.2022 12:37 Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o…

Nezaměstnanost v listopadu stagnovala

08.12.2022 12:18 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v…

Chorvatsko bude přijato do Schengenu, Bulharsko a Rumunsko snad také, míní…

08.12.2022 10:52 Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu…

Související:

Nejnovější