Vítězné ANO zahájí v Olomouci povolební jednání v neděli, kdy se jeho tým plánuje postupně sejít se zástupci ostatních politických stran a hnutí. ANO půjde do jednání s požadavkem na post primátora. ČTK to dnes řekl lídr ANO a nynější primátor Miroslav Žbánek.
Komunální volby v Olomouci vyhraje podle propočtu ČTK hnutí ANO 2011. Na druhém místě bude pravděpodobně SPOLU. Radniční koalici po volbách v roce 2018 vytvořilo ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.
"Průběžně si telefonuji s kolegy z jednotlivých zastupitelských klubů, ať už opozičních nebo koaličních na současném půdorysu. Počítáme s tím, že bychom se začali potkávat ve vyjednávacích týmech od nedělního rána," uvedl Žbánek. Zatímco dnešní večer bude patřit spíše neformálním setkáním zástupců politických stran a hnutí, tak neděle by už podle Žbánka měla být ve znamení povolebního vyjednávání.
Vítězné ANO by chtělo mít post primátora i v následujících čtyřech letech. "Je to věc, se kterou budeme vstupovat do jednání. Myslím si, že získaný mandát nám celkem logicky takovou vyjednávací pozici dává. Není to žádná nadřazenost nebo arogance, která by plynula z volebního výsledku. Rádi bychom zúročili získaný výsledek i v pozici primátora," podotkl Žbánek.
Povolební jednání se budou týkat také rozložení funkcí v městské radě i pohledu na řešení klíčových témat v nadcházejících měsících a letech. "Koalice před čtyřmi lety začínala v době hospodářské konjuktury a poměrně optimistických výhledů. Ta současná situace při tvorbě koalice je úplně jiná. Máme za sebou téměř tři roky krizového řízení a před sebou hospodářskou krizi, energetickou krizi a rozbíhající se epidemii koronaviru," upozornil Žbánek.
Letos podle Žbánka není čas na oslavy volebního vítězství. "Je třeba se hned věnovat práci a tomu, jak nadcházející měsíce a roky v Olomouci zvládnout tak, aby to bylo ku prospěchu občanů a města," podotkl.
Komunální volby v Olomouci vyhrálo před čtyřmi lety ANO, získalo 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí byla koalice Piráti a Starostové rovněž se šesti zastupiteli. Čtvrtá ODS získala pět mandátů, čtyři pátá KDU-ČSL. Šesté skončilo hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.
Meghan Markle má podle všeho nový plán, jak se po letech sporů a veřejné kritiky znovu vloudit do přízně britské královské rodiny. Podle dostupných informací webu Express by se mohla do Spojeného království vrátit už letos v létě, což by byla její první návštěva vlasti prince Harryho od roku 2022. Příležitostí má být zahájení ročního odpočtu do her Invictus Games, které se budou v roce 2027 konat v Birminghamu.
Simon Cowell, který byl léta známý jako nekompromisní kat talentových soutěží, se po dlouhé době rozhodl k nečekané upřímnosti. V podcastu Celebrity Trenches otevřeně přiznal, že se za své chování k Susan Boyle během jejího prvního castingu v soutěži Britain’s Got Talent v roce 2009 hluboce stydí. Podle jeho slov byla tehdejší porota k nenápadné Skotce povrchní, arogantní a nespravedlivá.
Jiřina Bohdalová byla na začátku května v jednom kole, protože měla půlkulaté 95. narozeniny. Pak se ale odmlčela, až si o ni někteří fanoušci mohli dělat strach. Zbytečně, protože legendární herečka zkrátka jen odpočívala, na což má ve svém úctyhodném věku nepochybně právo.
Petr Kolář vydává se skupinou Olympic singl s názvem Co je vůbec v nás. Společně natočili i klip, ve kterém účinkuje také Martin Dejdar.
Květen je sice posledním měsícem meteorologického jara před začátkem léta, ale počasí stále může místy i připomínat zimu. Na horách může během úterý napadnout až pět centimetrů sněhu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jana Adamcová se přesvědčila o tom, že mezi námi stále žijí dobří lidé, i když za dost zvláštních okolností. Do jejího auta totiž narazilo jiné. Co následovalo? Budete se divit, co všechno někdejší tvář televize Nova prozradila.
Veroniku Žilkovou bychom mohli označit za vzornou dceru, protože se i po odchodu obou rodičů řídí jejich radami, i když se někomu mohou zdát být směšné. Co herečce poradil její otec ve vztahu k mužům?
Laďka Něrgešová si připomněla okamžik, který jí před rokem obrátil život vzhůru nohama. Jde pochopitelně o moment, kdy se dozvěděla, jak vážný zdravotní problém má. Moderátorka je proto vděčná, že je nadále mezi námi.
Až do prvních dnů letošního června a tím pádem i meteorologického léta už vidí tuzemští meteorologové. V nadcházejícím období očekávají pozvolný růst teplot, které v závěru epizody vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.
Den matek je minulostí a na sociálních sítích byl plný kratších i rozsáhlejších vyznání. V mnoha případech se o ně postaraly známé osobnosti, například taková Agáta Hanychová.
Charlotte Gottová je z generace, která si více než kterákoliv jiná uvědomuje, že přítomnost na sociálních sítích je pro popularitu klíčová. Fanoušky se proto rozhodla potěšit dalším videem ze zákulisí svého prvního rozhovoru.