Ve využívání sociálních dávek brání potřebným v Česku často předsudky a zažité mylné představy, že příjemci podpory selhali či pomoc zneužívají. K šíření stereotypů přispívají i někteří politici. Shodli se na tom na dnešním jednání zástupci Sněmovny, ministerstva práce a organizací na pomoc potřebným.
Novinářům to řekla šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která kulatý stůl o dostupnosti podpory pořádala. Podle předsedkyně Sněmovny by se měl změnit přístup i vyjadřování o dávkách a o těch, kteří je pobírají.
"Je potřeba v tíživé situaci demytizovat a destigmatizovat sociální systém. Pokud někdo požádá, není to jeho selhání. Svou rétorikou k předsudkům přispívali a přispívají i někteří politici," uvedla šéfka Sněmovny.
Mezi největší mýty podle ní patří to, že dávky získá ten, kdo podvádí. Podle zástupců organizací na pomoc potřebným naopak lidé, kteří uvádějí podvodné údaje, podporu od státu nedostanou. Panuje také mýtus, že se z dávek dá dobře vyžít a není nutné se snažit. Také to představitelé Charity ČR, Armády spásy a dalších organizací odmítají. Nesouhlasí s odsuzováním žadatelů.
Podle předsedkyně dolní komory rozšířené stereotypy pak brání lidem o pomoc stát žádat. "Lidé by mohli požádat, ale neudělají to. Mnozí spadnou do pasti předsudků. Dostávají se zbytečně do stresu a říkají si, že selhali," popsala Pekarová Adamová.
Zástupci organizací ocenili, že ministerstvo práce vyřizování dávek postupně digitalizuje. S Pekarovou Adamovou a dalšími političkami se shodli na tom, že je potřeba ponechat ale i možnost dál žádat o podporu osobně. Podle šéfky Sněmovny by lidem pomohlo i poradenství a pomoc při vyplňování žádostí. Formuláře by také měly být co nejjednodušší.
K většímu využívání příspěvků na bydlení vyzval opakovaně i premiér Petr Fiala (ODS). Zmínil, že nynější situace není běžná a kvůli válce, krizi a zdražování se mohou do potíží dostat i lidé, kteří dosud pomoc státu nepotřebovali. Neměli by se zdráhat o podporu si říct.
Novinku na poli tuzemských talk show připravuje Prima, která už přitom vysílá pořady Jana Krause a Honzy Dědka. Diváci se ale mohou těšit i na jinou relaci. Už to není žádné tajemství, ale jedna z účastnic natáčení prozradila, kdo kromě ní bude v pořadu hostem.
Princ a princezna z Walesu se v pondělí zúčastnili oslav Dne Commonwealthu ve Westminsterském opatství. Pro královskou rodinu šlo o největší veřejné shromáždění od šokujícího únorového zatčení bývalého prince Andrewa. Kate a William dorazili v dokonale sladěných modrých modelech, přičemž princezna zvolila kabát od Catherine Walkerové a ladící klobouk.
Manželé David a Victoria Beckhamovi opět demonstrovali rodinnou jednotu, když se v pátek 6. března objevili na pařížském týdnu módy. Zatímco Victoria představovala svou novou kolekci pro podzim a zimu, v hledišti ji s hrdostí sledoval manžel David a tři z jejich čtyř dětí – synové Romeo a Cruz a dcera Harper. Tato veřejná podpora přišla jen několik dní poté, co jejich nejstarší syn Brooklyn okázale ignoroval narozeninová přání od své rodiny.
Britská celebrita Katie Price prožívá po své čtvrté svatbě krušné chvíle. Podle exkluzivních informací deníku Mirror se cítí „ponížená“ neutichajícími kontroverzemi, které obklopují jejího nového manžela, dubajského podnikatele Leeho Andrewse. Situace zašla tak daleko, že se sedmačtyřicetiletá hvězda rozhodla povolat právníky, aby umlčela Leeho bývalou snoubenku Alanu Percivalovou, která o svém ex-partnerovi vynáší jedno šokující svědectví za druhým.
Princ Harry a Meghan Markleová čelí dalším profesním potížím. Podle informací serveru Page Six se jejich filmové projekty pro Netflix ocitly na mrtvém bodě, což vyvolává vážné pochybnosti o budoucnosti jejich lukrativní smlouvy se streamovacím gigantem. Pár, který v září 2020 podepsal exkluzivní kontrakt v hodnotě několika milionů dolarů, má nyní problém doručit nový obsah, který by navázal na úspěch jejich úvodního dokumentu.
Zejména opoziční politici v neděli reagovali na rozhodnutí moderátora Václava Moravce, který po 21 letech odchází z České televize. Nakonec se však ozval i premiér Andrej Babiš (ANO). V nadsázce prohlásil, že jeho vláda má průšvih.
Dara Rolins má v životě několik rolí. Tou nejviditelnější je zpěvačka, ale ona sama má určitě na prvním místě roli maminky. V té s hrdostí sleduje, jak z její dcery Laury roste mladá dáma. Na holčičku je pyšný i její otec.
Bývalému princi Andrewovi, jenž aktuálně vystupuje jako Andrew Mountbatten-Windsor, zůstane alespoň jeden z titulů, který souvisí s britskou metropolí. Informovala o tom BBC. Pravidla totiž odebrání titulu neumožňují.
Česko se v minulém týdnu dočkalo rozuzlení sporu mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou. Kdo čekal velké drama, ten byl nejspíš zklamaný. Spolupráce obou podcasterek nekončí. Jedna z nich dokonce přiznala, že čekala ostřejší konfrontaci.
Česká televize respektuje rozhodnutí moderátora hlavní politické diskuze Václava Moravce, který po 21 letech končí ve veřejnoprávní televizi. Podle vedení média ale není pravda, že by v ČT nebyla garantována nezávislost redakční práce.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v příštím týdnu jednat se zástupci Evropské unie o obnovení dodávek ropy, které podle Bratislavy zastavil Kyjev. Fico dokonce prohlásil, že pokud ropovod Družba není poškozený, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je prý schopný ho poškodit.
Z Hollywoodu do Česka přijelo natáčet několik slavných osobností světové kinematografie. Při vší úctě k sympatické herečce Jennifer Lawrence si největší pozornost zaslouží její hvězdný kolega Leonardo DiCaprio.