Ve vzdělávání o přínosech očkování ztratilo Česko jednu či dvě generace, míní expert

Ve vzdělávání lidí o přínosech očkování Česko podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ztratilo jednu či dvě generace. Znovu získat jejich důvěru bude obtížné. Řekl to v dnešní diskuzi Zdravotnického deníku na téma komunikace o očkování.

Ilustrační foto

Zásadní roli podle něj i dalších odborníků hrají názory lékařů, které formují postoj až dvou třetin populace. Potřeba je také boj proti dezinformacím a oficiální informační zdroje. Dostupnost snižuje také to, že některé vakcíny nehradí zdravotní pojišťovny.

"Role, kterou jsme měli aktivně hrát vůči mládeži, dětem, neproběhla. Ztratili jsme jednu generaci, možná dvě, které jsme mohli už během školního věku edukovat," řekl náměstek. Stát se tak podle něj připravil o možnost mluvit o očkování jako o odpovědnosti vůči společnosti. To se ukázalo v době epidemie covidu-19. "Myslím si, že bude velmi těžké s touto částí společnosti dialog znovu navázat," dodal.

Dřívější studie ukázaly, že zhruba 90 procent lékařů věří očkování a jsou sami očkovaní. Tentýž výzkum ale také prokázal, že si lidé myslí, že názory lékařů na očkování jsou rozdělené půl na půl.

Autoři studie, kterou publikoval vědecký časopis Nature, se domnívají, že mylné představy veřejnosti o názorech lékařů pravděpodobně souvisí se snahou řady médií zprostředkovat ke kontroverzním tématům opačné názory. To podle nich přitahuje pozornost diváků a vytváří zdání objektivity.

Přes vysokou míru důvěry v očkování, kterou studie zjišťovala mezi 10.000 lékaři, zdravotníci nedoporučují očkování všem pacientům, pro které by byla podle doporučení odborných společností vhodná. Milan Trojánek z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka citoval výzkum, podle kterého lékaři doporučují potřebná očkování zhruba polovině pacientů s diabetem nebo srdečním onemocněním, ale jen necelé pětině onkologických pacientů.

Lékaři také často pochybují o doporučeních očkovat těhotné, což je v zahraničí běžné, uvedl. "Pokud máme odborné stanovisko, že by ji rizikový pacient měl obdržet, tak je to standard péče. Nemůžeme si říkat, že je to nějaké dobrovolnosti," dodal Trojánek. Chybí podle něj data o proočkovanosti a dlouhodobá kampaň na podporu vakcinace obecně.

Petr Pazdiora, přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, menší aktivitu praktických lékařů dokladoval i tím, že jen 60 procent ordinací praktických lékařů pro dospělé a 40 procent lékařů pro děti a dorost se zapojilo do očkování proti covidu-19. Celkově tak podali zhruba 16 procent ze všech aplikovaných covidových vakcín.

"Řada zemí už očkuje dětí šest měsíců až pět let. I jenom navrhovat toto v ČR by bylo kontraproduktivní. První, kdo to nepodpoří, budou ti, kteří by to měli provádět," dodal.

Mezinárodní doporučení jsou například u pneumokoků nebo sezonní chřipky proočkovat kolem tří čtvrtin seniorské populace. Podle počtu objednaných vakcín se odhaduje, že v Česku nedosahuje u pneumokoků ani deseti procent a proti chřipce se nechává očkovat asi pětina seniorů.

U lidí v produktivním věku je bariéra i finanční. Zdravotní pojišťovny lidem pod 65 let nehradí očkování proti chřipce a mladší 50 let nemají hrazeno očkování proti klíšťové encefalitidě.

Témata: očkování

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Aktualizováno Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Fiala: Koalice Spolu oznámí svůj postup ohledně kandidáta na Hrad v úterý

01.10.2022 19:15 Koalice Spolu oznámí svůj postup ve výběru prezidentského kandidáta v úterý 4. října. Na dnešní…

Druhé kolo senátních voleb je podle politologů úspěchem stran vládní…

01.10.2022 18:08 Druhé kolo senátních voleb je úspěchem stran vládní koalice a porážkou pro hnutí ANO. Výsledky ale…

Související:

Nejnovější