Ve Zlíně vyhrálo volby hnutí ANO. Jednání o koalici začnou ještě dnes

Komunální volby ve Zlíně vyhrálo stejně jako v minulých volbách hnutí ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 41 členů. Druhý skončil Zlín 21 se sedmi mandáty. Třetí ODS bude mít sedm zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 42,99 procenta voličů.

Zlín

Čtvrtá SPD má čtyři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL a TOP 09. Šestý je STAN se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadí Piráti se třemi zastupiteli.

Před čtyřmi lety ANO získalo ve Zlíně 18,81 procenta hlasů a devět mandátů. Těsně druhé bylo hnutí STAN se ziskem devíti mandátů a 18,58 procenta hlasů. Na třetím místě skončilo hnutí Zlín 21, které dostalo 15,05 procenta hlasů a má sedm křesel v zastupitelstvu. Primátorem je Jiří Korec (ANO). Koalici vytvořilo ANO se STAN, lidovci, Piráty a ODS.

V 41členném zastupitelstvu měla koalice 29 křesel z celkových 41, později přešel zastupitel Ivo Mitáček, který byl coby nestraník na kandidátce uskupení Rozhýbejme Zlín, do zastupitelského klubu STAN. V opozici je hnutí Zlín 21, uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvoří Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, a SPD. K volbám ve městě přišlo před čtyřmi lety 38,93 procenta voličů.

Lídr ANO Jiří Korec chce být po vítězství ve volbách opět zlínským primátorem

Primátor Zlína a lídr hnutí ANO Jiří Korec si po vítězství hnutí v komunálních volbách v krajském městě bude opět nárokovat post primátora. Silný mandát jej mile překvapil, řekl dnes ČTK. ANO získalo v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu 14 křesel. Není vyloučeno, že ve Zlíně vznikne koalice na stejném či podobném půdorysu jako v končícím volebním období. Město vedla v posledních čtyřech letech koalice hnutí ANO, které v minulých volbách těsně zvítězilo, hnutí STAN, které bylo druhé a trojbloku lidovců, ODS a Pirátů.

"Jsem za výsledek strašně rád a přiznám se, že mě to mile překvapilo. Byl jsem nohama na zemi a říkal jsem, že 25 procent bude úspěch a co bude nad to, bude super," uvedl Korec. ANO získalo 31,97 procenta hlasů a 14 mandátů. Před čtyřmi lety dostalo 18,81 procenta hlasů a v zastupitelstvu mělo devět křesel. Na výsledku se podle Korce podepsalo to, že hnutí ANO má celostátně vysoké preference. "Lidé také ocenili, co jsme na radnici odváděli," uvedl primátor.

Hnutí ANO chce podle něj sestavit koalici, podle Korce by neměla mít v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu. "Ideálně bychom chtěli 25 a více hlasů," uvedl Korec. Dnes večer byli do volebního štábu ANO pozváni zástupci trojbloku ODS, lidovců a Pirátů. ODS byla ve volbách třetí, získala sedm mandátů, lidovci s podporou TOP 09 mají tři křesla, stejně tak Piráti. Druhé skončilo ve volbách hnutí Zlín 21, dostalo 16,99 procenta hlasů a sedm křesel. Čtvrtá byla SPD se čtyřmi mandáty, STAN má tři, před čtyřmi lety získalo hnutí devět křesel.

Podle Korce bude snaha zachovat podobný půdorys koalice. "Už dříve jsme říkali, že současná koalice fungovala dobře bez větších problémů. Když už problémy byly, vyříkali jsme si to za zavřenými dveřmi. Proto je logické, že bych to viděl na bázi současné koalice," uvedl Korec. Svého koaličního partnera, hnutí STAN, zástupci ANO ve Zlíně po korupční kauze pražského dopravního podniku Dozimetr podle Korce neodepsali. "Na městě bylo vše transparentní. Díky mezilidské zkušenosti jsme je neodepsali. Držíme linku, byli bychom sami proti sobě, kdybychom najednou otočili a začali říkat, že jsme je nikdy neměli rádi a spolupracovat s nimi nechceme. Za mě jsou k jednání a je spíše otázkou u případných koaličních partnerů, jak se k tomu budou stavět," uvedl Korec.

Jednání o koalici podle něj začnou již dnes, pokračovat budou na začátku příštího týdne. "Chceme se v prvním kole potkat se všemi," uvedl Korec. Pokud by zůstala ve Zlíně pětičlenná koalice, v zastupitelstvu by byli dále jen zástupci hnutí Zlín 21 a SPD, oba subjekty byly v končícím období v opozici. "Se Zlínem 21 se budeme bavit. Pravděpodobnost spolupráce s SPD je velice malá, spíše nulová," uvedl Korec.

Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč pro 1,18 milionu dětí

07.12.2022 17:32 Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto…

Zeman podepsal sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

07.12.2022 17:02 Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům…

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se MS ve fotbale koná v Kataru

07.12.2022 16:04 Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru.…

Prezident Zeman na Hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných…

07.12.2022 15:59 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů.…

Kontroly na hranicích se Slovenskem mají pokračovat, vláda je prodloužila

07.12.2022 15:16 Aktualizováno Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27.…

Vláda zatím nestanovila termín přijetí eura

07.12.2022 14:24 Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila…

Příslušníkům bezpečnostních sborů a vojákům z povolání se od ledna zvednou…

07.12.2022 13:30 Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou…

Výbor chce po Jurečkovi a šéfovi úřadu práce, aby řešili zpožďování dávek

07.12.2022 13:25 Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce…

Zeman by mohl jmenovat novým předsedou ÚS Fialu, spekulují média

07.12.2022 12:37 Prezident Miloš Zeman by mohl ještě před svým odchodem z funkce jmenovat příštího předsedu…

Fiala by v příštím roce mohl navštívit Bidena v Bílém domě

07.12.2022 11:27 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) zatím nemá potvrzený termín návštěvy ve Spojených státech. Vypadá to, že…

Související:

Nejnovější