Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl miliardy lidí, tvrdí vědci v nejnovější studii.
Tento trend nelze zvrátit, ani pokud se lidstvu podaří udržet globální oteplení pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou, což je aktuální světový klimatický cíl, upozorňují vědci. O článku v časopise Environmental Research Letters informovala agentura AFP.
Pokud se Země oteplí o půl stupně, dalších 200 milionů obyvatel měst bude pravidelně muset snášet záplavy a silné bouřky. Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam, které zároveň v posledních letech staví nejvíce uhelných elektráren, píše se ve studii. Další zemí ohroženou vzestupem moří je Bangladéš.
"V současnosti žije asi pět procent světové populace pod úrovní, jíž světová moře dosáhnou při přílivu pod vlivem oxidu uhličitého, který už je nahromaděný v atmosféře," řekl agentuře AFP Ben Strauss, šéf výzkumu nezávislé organizace Climate Central.
Současná koncentrace CO2 je o 50 procent vyšší než byla v roce 1800, průměrná teplota na povrchu Země stoupla za tu dobu o 1,1 stupně Celsia. To je podle Strausse dostačující pro vzestup hladin moří o dva metry. Závazky pařížské klimatické dohody počítají s vzestupem moří o tři metry, otázkou pouze je, za jak dlouho k nim dojde, uvádí Strauss.
Česko si v květnu připomnělo výročí narození dvou hvězdných hereček, které jsou tu stále s námi - konkrétně Jiřiny Bohdalové a Ivy Janžurové. Česká televize už se ale připravuje na kulaté jubileum jejich neméně úspěšného mužského kolegy.
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu.