Vědci spočítali, kolik lidí trpí obezitou. Číslo je alarmující

Podle serveru BBC, který se odvolává na studii zveřejněnou v odborném časopise The Lancet, je na světě více než miliarda lidí trpících obezitou. Údaje z roku 2022 ukazují, že tento problém postihuje 159 milionů dětí a 880 milionů dospělých.

Ilustrační foto

Nejvyšší míra obezity u žen byla zaznamenána v západoafrickém Togu a na tichomořských Amerických Samoách, kde je rovněž vysoký podíl obézních mužů, stejně jako v ostrovním státě Nauru. V těchto zemích trpí 70 až 80 procent dospělých obezitou.

Mezinárodní vědecký tým apeluje na potřebu změny přístupu k řešení obezity, která zvyšuje riziko mnoha vážných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční onemocnění a diabetes typu 2.

Výzkumník Majid Ezzati z Královské univerzity v Londýně uvedl, že situace v ostrovních oblastech je často ovlivněna dostupností nezdravých potravin, které jsou často propagovány agresivními marketingovými kampaněmi.

Ezzati také poznamenal, že je alarmující, jak rychle se situace mění. Počet zemí, které se potýkají s rostoucím počtem obézních osob, stoupá, zatímco místa, kde je hlavním problémem podvýživa, se zmenšují.

"Představená studie zdůrazňuje důležitost prevence již od útlého věku pomocí zdravé stravy, fyzické aktivity a adekvátní péče," prohlásil předseda Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Dopady událostí jako je pandemie covidu-19, válečné konflikty na Ukrajině a klimatické změny mohou vést k nárůstu případů obezity a nadváhy kvůli chudobě a vysokým cenám zdravých potravin," řekla spoluautorka studie Guha Pradípová podle BBC. I přesto, že počet lidí trpících podvýživou klesá o 50 procent, stále zůstává závažným problémem především v chudých komunitách, upozornili vědci.

Témata: lidé

Související:

Nejnovější