Vědci vyzkoušeli k hojení ran chemikálii, oproti antibiotikům léčí za poloviční dobu

Izraelští vědci vyzkoušeli přírodní chemikálii k hojení ran a ve srovnání s léčbou antibiotiky docílili výsledku za poloviční dobu. Výzkum se prováděl na vepřích a vědci doufají, že se jim podaří najít složení látky, která bude využitelná také u lidí. Výsledek studie byl zveřejněn v odborném časopise Pharmaceutics.

Ilustrační foto

Studie se prováděla na Ben Gurionově univerzitě. Využila látku na bázi diindolylmetanu (DIM), který se v přírodě nachází v zelenině, jako je brokolice, růžičková kapusta nebo květák. Izraelští vědci studovali vliv DIM na bakterie a zjistili, že látka jejich vývoji dobře brání.

K výzkumu byla použit prasata, z nichž každé mělo několik zranění. Část jich dostala antibiotika, část syntetickou formu DIM. Rány u zvířat léčených antibiotiky se zacelily za deset dní, ve druhém případě, kdy se použila mast na bázi DIM, za pět dní.

Profesor Ariel Kušmaro nejen vyvíjí mast použitelnou u zraněných zvířat, ale snaží se také zjistit, zda by mělo přínos i to, kdyby se látka DIM přidávala do potravy. "Zjistili jsme ve své studii, že se rány při použití DIM zacelují rychleji," řekl.

"Antibiotika zabijí vrstvu bakterií na ráně. Roste nová tkáň, ale zároveň tam i máte mrtvou tkáň a mrtvé bakterie. V případě DIM bakterie nezabijete, ale není ani mrtvá tkáň a mrtvé bakterie, takže je zacelování rychlejší," řekl Kušmaro.

Jeho tým chce dospět k testování DIM na zranění u lidí a pomoci zahájit nový přístup v lidské medicíně. "Je to bod obratu, nový koncept protibakteriální léčby," řekl. I když jde o přístup zcela odlišný od antibiotik, může se podle něj stát základem léčby bakteriálních infekcí podobně, jak je to nyní v případě antibiotik.

DIM narušuje komunikaci mezi bakteriemi stejně, jako je to u rušičky radiového signálu. "Bakterie spolu komunikují pomocí chemických signálů. Blokováním nebo narušením jejich komunikace je izolujete jednu od druhé. Právě při této komunikaci vznikají chorobné zárodky, takže bez kontaktu mezi bakteriemi budou méně chorobné a méně odolné proti imunitnímu systému," sdělil vědec.

Rušení komunikace mezi bakteriemi vyvolává ve vědeckém světě stále větší zájem a Kušmaro věří, že jeho výzkum bude přínosem. On a jeho kolegové Karina Golbergová a Robert Marks si myslí, že látka na bázi DIM použitelná pro zvířata dostane povolení do pěti let. DIM se už nyní používá při léčbě některých druhů rakoviny, ale vývoj nového využití bude dlouhý a Kušmaro si myslí, že potrvá déle než deset let, než bude povolena látka pro lidi.

Témata: vědci | léky

Lidé čelí i dva roky po covidu vyššímu riziku "mozkové mlhy" či demence

19.08.2022 13:26 Aktualizováno Lidé, kteří prodělali covid-19, čelí i dva roky po nákaze koronavirem zvýšenému riziku mozkových…

Vědci: Megalodon zřejmě překonal i velryby. Byl větší a rychlejší, než se…

19.08.2022 08:39 Před pěti miliony let hlídkovali v oceánech obrovští žraloci. Jejich velké zuby inspirovaly v roce…

Projekt, který na světě nemá obdoby. Vědci se pokusí oživit první vyhynulé…

17.08.2022 10:58 Australští a američtí se pustili do nákladného projektu, jehož cílem je vzkřísit vyhynulého…

Lékaři: Teplejší léta mohou vést k vyššímu výskytu rakoviny kůže

16.08.2022 13:49 Vyšší letní teploty způsobené klimatickou změnou mohou přispět k nárůstu počtu případů potenciálně…

Vědci spojují dlouhý covid se sníženou hladinou hormonu kortizolu

12.08.2022 21:59 Americký tým výzkumníků tento týden publikoval výsledky svého pátrání po stopách takzvaného…

Disney předstihl v počtu předplatitelů Netflix

11.08.2022 14:06 Mediální a filmová společnost Walt Disney předstihla v počtu předplatitelů streamovacích služeb…

Vědci připravili pro česká města doporučení, jak zvládat horké vlny

05.08.2022 16:58 Vědci připravili sadu doporučení, která mají městům v Česku pomoci zvládnout vlny veder. Popsali…

V červnu na zařízení s Androidem nejvíce útočil program Andreed a trojský…

17.07.2022 08:24 V Česku v červnu nejvíce na zařízení s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský…

Uživatelé Twitteru se dnes v některých zemích včetně Česka potýkali s…

14.07.2022 20:59 Aktualizováno Uživatelé internetové sítě Twitter se dnes v některých zemích krátce potýkali s částečnými výpadky…

Netflixu se kvůli prodeji reklamního prostoru spojí s Microsoftem

14.07.2022 10:48 Společnost Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního prostoru.…

Související:

Nejnovější