Předseda komunistů Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM dnes rezignovali na stranické posty. Reagovali tak na výsledky voleb, které poslaly KSČM po 30 letech mimo Poslaneckou sněmovnu. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort. Filip označil výsledek voleb za zdrcující porážku. Členem strany zůstává. Už dříve oznámil, že znovu na předsedu KSČM kandidovat nebude.
"Rezignoval i celý výkonný výbor KSČM, ale až k datu mimořádného sjezdu 23. října," řekl Filip novinářům. Uvedl, že ho mrzí, že se nesjednotily levicové síly a lidé zvolili jiná řešení. "Uvidíme, jak to liberálně-konzervativní řešení, které vzešlo z voleb, bude fungovat ve prospěch občanů a jak dlouho nebudou lidé vnímat nedostatek levicových návrhů," řekl.
Dnešní plánované jednání výkonného výboru komunistů údajně okamžitou změnu ve vedení strany původně řešit nemělo. Ti, kteří doufali ve vstup do Sněmovny, na něm chtěli ustavit poslanecký klub strany.
Komunisté získají zhruba 3,6 procenta, což je zhruba polovina výsledku z roku 2017. Tehdy měli 7,76 procenta a 15 mandátů, podobný výsledek označil Filip na jaře za cíl KSČM. Poslední průzkum agentury Median komunistům předpověděl zisk 4,4 procenta. "Velmi mě to překvapilo, protože před několika týdny i průzkumy veřejného mínění oscilovaly kolem pěti procent. Když jsem se setkával s občany, tak ani na náměstích ani na ulicích při osobní kampani tomu nic nenasvědčovalo. Jednou z možnou příčin je únava ze stávajících politických stran," sdělil Filip, kterému se podle jeho slov nepodařilo překlenout rozpory mezi levicovými stranami.
"Sociální demokracie nebyla ochotná zrušit Bohumínské usnesení. Pokud to lidem nevadí, že nebude levice, je to jejich rozhodnutí. Ale zúžení politického spektra na konzervativce a liberály se mi jeví jako dlouhodobě nemožné a vede to k poruchám, které vidíme například v Polsku," konstatoval.
Vedení KSČM slíbilo rezignaci už loni na podzim v reakci na prohru ve volbách do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Dostali se pouze do čtyř krajských zastupitelstev ze 13 a ztratili křeslo hejtmana v Ústeckém kraji. Kvůli epidemickým opatřením pak ale několikrát KSČM posunula volební sjezd a Filip ustál hlasování o své odvolání na zasedání ústředního výboru. Rezignaci na stranickou funkci z loňského podzimu potvrdila letos v létě pouze europoslankyně Kateřina Konečná, která je považovaná za nejpravděpodobnější Filipovu nástupkyni.
KSČM, která letos slavila 100. výročí, zatím ve Sněmovně nechyběla, doposud byla vždy v opozici. Podporovala ale poslední menšinovou vládu ANO a ČSSD.
Britská rozhlasová stanice Radio Caroline se dostala do hledáčku tamního regulačního orgánu Ofcom poté, co ve svém vysílání neúmyslně ohlásila úmrtí krále Karla III. Bizarní incident, ke kterému došlo během květnového pořadu moderátora Barryho Marshe, vyvolal mezi posluchači značný rozruch. Regulátor nyní oficiálně potvrdil, že stanice tímto pochybením porušila platné vysílací předpisy.
Americký zpěvák a herec Jared Leto čelí závažným obviněním ze sexuálního obtěžování vůči nezletilým dívkám, která zaznívají v novém dokumentárním snímku stanice BBC. Celkem deset žen v pořadu popsalo své údajné zkušenosti s oscarovým hercem, přičemž některé incidenty se měly odehrát v době, kdy jim bylo pouhých čtrnáct let.
Jennifer Aniston, jejíž účes „Rachel“ definoval celou jednu generaci, se rozhodla uvést na pravou míru jeden z největších mýtů o svém vzhledu. Šestapadesátiletá hvězda seriálu Přátelé v humorném videu na sociálních sítích otevřeně přiznala, že její ikonická blond hříva není dílem přírody. Na otázku fanoušků, zda by někdy uvažovala o hnědé barvě, herečka s vtipem odpověděla, že ve skutečnosti hnědovláskou je a její současný odstín je v podstatě „falešný“.
Děti se mi povedly, může si říkat Bolek Polívka. Hned několik potomků si vybralo stejnou profesi jako on. Zatímco mnohdy rodiče odrazují ratolesti od toho, aby je následovaly, v tomto případě je to úplně jinak.
Českou uměleckou obec zasáhla další velmi smutná zpráva. V den svých 94. narozenin zemřel spisovatel Vladimír Páral, jehož některá díla byla i zfilmována. Páral, jenž vystudoval chemii, se psaní věnoval od 60. let minulého století.
Meteorologové v pondělí upřesnili výstrahu před tropickými vedry a nebezpečím požárů. Nově se týká dalších oblastí v Čechách a na Vysočině. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Celý svět před časem s napětím sledoval boj britské princezny Kate se zákeřnou rakovinou. Dobře to naštěstí dopadlo, takže manželka prince Williama může s ostatními pacienty sdílet své osobní zkušenosti. Na co si vzpomněla tentokrát?
Premiér Andrej Babiš zdaleka neinformuje občany jen o dění v politice, ale občas se zmíní i o něčem jiném. Například o tom, že v poslední době znovu přibral, což ho vůbec netěší. Babiš vysvětlil, jak se to podle jeho názoru stalo.
Dominika Gottová se v poslední době stáhla do ústraní, což pro ni jako osobu žijící mimo Česko není až tak složité. Navzdory tomu se i tady ví o rozsahu problémů, s nimiž se v životě potýká. Není jí vůbec co závidět.
V Česku se již během uplynulého víkendu navrátily nejvyšší teploty k tropickým hodnotám. V pondělí se oproti neděli ještě oteplí. Další vedra jsou pak očekávána v závěru tohoto týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Současný prezident Petr Pavel umí české občany všemožně překvapit. Nedávno to dokázal, když se představil jako fotograf na závodech Formule 1 v Maďarsku. Nyní se v té souvislosti dokonce stal členem Klubu sportovních novinářů České republiky (KSN).
Rok uplynul v červenci od smrti legendárního Jiřího Krampola. I po tak dlouhé době panuje u některých přátel jistá pachuť z toho, co se loni v létě dělo. Dokonce padají tak ostré nálepky, jako jsou například hyeny.