Velká Británie potřebuje stabilitu a Trussová čas, řekl Hunt

Nový britský ministr financí Jeremy Hunt dnes řekl, že Británie potřebuje stabilitu a konzervativní premiérka Liz Trussová čas. Pozice Trussové je otřesená kvůli zmatkům v ekonomických plánech její vlády. V pátek z funkce šéfa resortu financí odvolala Kwasiho Kwartenga.

Liz Trussová a Petr Fiala

"Myslím, že to, co země nyní chce, je stabilita. (Trussová) je premiérkou ani ne pět týdnů. Myslím, že voliči její práci posoudí u voleb," prohlásil Hunt. Řádné parlamentní volby se v Británii mají konat v květnu 2024. Opoziční labouristé měli před konzervativci v průzkumu z koncem září náskok 33 procentních bodů, nejvíce od konce 90. let minulého století.

"Budeme hodnoceni za to, jakou práci odvedeme v příštích 18 měsících mnohem více než za to, co se stalo za posledních 18 dnů," dodal ministr. Zastal se Trussové, když o ní řekl, že "naslouchá ostatním a učí se".

Část kontroverzních ekonomických plánů Trussová už zrušila: nejdříve se rozhodla zachovat 45procentní daň z příjmů pro lidi s příjmem nad 150.000 liber ročně, v pátek pak oznámila, že se nebude snažit zastavit zvýšení daně z příjmů firem.

Hunt dnes v rozhovoru s BBC řekl, že jeho předchůdce ve funkci šéfa resortu financí se dopustil dvou chyb. Jednou bylo snížení daně z příjmů pro lidi s vysokými výdělky a druhou bylo to, že plány ohlásil naslepo bez nezávislého hodnocení od britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). "Premiérka tyto chyby uznala, a proto jsem tady já," dodal.

Svoje vlastní plány Hunt v BBC příliš rozvádět nechtěl, řekl ale, že "daně se nebudou snižovat tolik, jak mnoho lidí doufalo a některé daně bude třeba zvýšit".

Agentura Reuters píše, že premiérka Trussová tento víkend zřejmě stráví snahou o obnovu a nové získání důvěry v řadách Konzervativní strany. Mnozí konzervativní poslanci totiž v různých rozhovorech pro média zpochybňují její schopnost vést vládu.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější