Velké obchody budou mít 8. května zavřeno, o týden dříve otevřou

Obchody nad 200 metrů čtverečních zůstanou na státní svátek v neděli 8. května podle zjištění ČTK většinou zavřené. Tuto povinnost mají za běžných okolností podle zákona o prodejní době ve vybrané svátky. Kvůli uprchlické krizi je ale v České republice do konce května vyhlášen nouzový stav, za kterého zmíněný předpis neplatí.

Ilustrační foto

Na Svátek práce 1. května budou prodejny fungovat v běžných provozních časech. Obchodníci trvají na tom, že by o otevírací době měli rozhodovat sami, neměla by ji určovat legislativa, řekl dnes ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Lidé si 8. května nenakoupí například v hypermarketech Globus, řetězcích Kaufland, Lidl nebo Penny. "Přestože platí nouzový stav, ponecháme naše prodejny v neděli 8. května zavřené, aby si naši zaměstnanci mohli odpočinout," uvedl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. Zavřené budou také třeba hobbymarkety Hornbach a Bauhaus, v provozu nebudou ani prodejny Asko-Nábytek.

Různý přístup k provozu ve vybrané svátky mají obchodní centra. V některých fungují menší prodejny, kavárny či restaurace, jiná jsou zcela uzavřená. Pražské obchodní centrum Šestka uvedlo na svém webu, že se do něj lidé 8. května nedostanou, naopak centrum Freeport Fashion Outlet na Znojemsku bude otevřené včetně obchodů nad 200 metrů čtverečních. Fungovalo už na Velikonoční pondělí, které patří mezi svátky, kde je provoz velkých prodejen zákonem zakázán. Návštěvnost i tržby se podle ředitele centra Jana Procházky pohybovaly na průměrných víkendových hodnotách. "Pro obchodníky je každý den, kdy mohou mít otevřeno nesmírně důležitý. Pro nás to platí dvojnásob, protože většina zákazníků k nám míří o volných dnech," řekl.

Prouza upozornil, že mnozí lidé už si zažili data, kdy jsou velké obchody zavřené a prodejci by tak museli investovat spoustu peněz do marketingových kampaní, které by upozorňovaly na otevření. "Také se jim může stát, že marketingová komunikace bude dražší než to, co nakonec prodají," uvedl. Dalším důvodem, proč někteří prodejci 8. května neotevřou, je stále relativně nízký počet zaměstnanců. Naplánovat i jednu směnu navíc je někdy podle Prouzy velký problém.

"Omezení prodeje o vybraných svátcích stále přináší velký zmatek a rakouští zákazníci, na kterých jsme z velké části závislí, jim už vůbec nerozumí," uvedl dále Procházka. Maloobchod během pandemie koronaviru velmi trpěl mnohými omezeními a Freeport Fashion Outlet chce tak využít každou příležitost mít otevřeno. "Do budoucna bych uvítal, aby rozhodnutí o tom, kdy má být otevřeno bylo ponecháno na obchodnících," doplnil.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všechny svátky.

V tuzemských obchodech o uplynulém víkendu proběhlo jarní kolo celorepublikové Sbírky potravin. Ve 1200 prodejnách podařilo vybrat 292 tun potravin, z nichž lze připravit až 584 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 33 tunami základní drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Až do 1. května mohou Češi darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupů.

Témata: obchody

Průzkum MF: Ekonomika letos poroste o 1,5 procenta, průměrná inflace bude…

27.05.2022 11:53 Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta.…

Češi většinou rozumí tomu, co znamená inflace, vyplývá z průzkumu

26.05.2022 12:12 Pojem inflace chápe správně 78 procent Čechů a téměř tři čtvrtiny lidí vědí, že s investováním se…

Ruská centrální banka snížila základní úrok na 11 procent

26.05.2022 10:19 Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou…

ČNB by měla držet sazby na vyšší úrovni proti normálu, tvrdí Michl

26.05.2022 10:11 Česká národní banka by měla držet sazby na vyšší úrovni proti normálu, aby zabránila přeměně…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Aktualizováno Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Trh nemovitostí by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou…

25.05.2022 13:42 Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji…

Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku pohybuje mezi 10 až 30…

25.05.2022 11:37 Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku aktuálně pohybuje mezi zhruba deseti až 30…

USA neprodloužily Rusku výjimku, která zemi umožnila splácet dluhopisy

25.05.2022 10:24 Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by…

Elektroniku čeká další zdražování, ceny čipů dál rostou

24.05.2022 11:50 Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další…

Související:

Nejnovější