Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny v Německu nejvýše na 19 stupňů Celsia. V dnes zveřejněném rozhovoru s listem Süddeutsche Zeitung to řekl ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Německo, ilustrační foto

Kvůli nejistotě dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Podobné opatření chystá i české ministerstvo průmyslu a obchodu, které v případě nedostatku paliva v teplárnách navrhuje vytápět pouze na 18 stupňů.

"Veřejné budovy, samozřejmě s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení, budou vytápěny pouze na 19 stupňů," řekl Habeck. Uvedl, že příslušná nařízení budou součástí zákona o energetické bezpečnosti.

Podle Habecka se počítá i s tím, že památky a významné budovy v noci nebudou osvíceny. Sám už dříve nechal vypnout osvětlení svého ministerstva, kde se kvůli úsporám během léta méně pouští klimatizace.

Habeck se nyní chce domluvit s ministerstvem práce a sociálními partnery na tom, jak najít úspory na pracovištích. Habeck je v Německu hlavní tváří šetření s energií, ke kterému opakovaně vyzývá. Veřejnosti mimo jiné doporučil, aby se stejně jako on sprchovala co nejrychleji. Vedle krátké sprchy doporučuje používat úsporné sprchové hlavice a na vodních bateriích perlátory.

Šéf německého síťového regulátora Klaus Müller v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag řekl, že lidé v Německu budou muset kvůli klesajícím dodávkám ruského plynu snížit spotřebu energie nejméně o 20 procent, aby země zabránila tomu, že bude mít v prosinci nedostatek plynu. V úterý Müller ve veřejnoprávní televizi ZDF řekl, že kolektivní šetření v celé Evropě by mohlo pomoci stabilizovat vysoké ceny plynu.

Kvůli problémům s dodávkami plynu v Německu od června platí stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Přímé dopady a omezení na domácnosti nové opatření zatím nemá. Podle síťového regulátora je situace sice napjatá, ale zásobování Německa plynem je nadále stabilní.

České ministerstvo průmyslu a obchodu v navrhované vyhlášce předpokládá, že v centrálně vytápěných obývacích pokojích, v kuchyních či dětských pokojích a kancelářích by se měla teplota snížit na 18 stupňů, pokud bude nedostatek paliva v teplárnách. Ve školních učebnách či koupelnách by se pak vytápělo na 19 stupňů.

V nemocničních pokojích má v případě nouze teplota klesnout z 22 na 20 stupňů, v ordinacích z 24 na 20 stupňů Celsia. V čekárnách má být 18 stupňů, na operačních sálech 20 místo současných 25 stupňů. V hotelových pokojích návrh počítá se snížením vytápění o dva stupně na 18 stupňů Celsia, stejně tak na kolejích a ubytovnách.

Témata: Německo

Putin podepsal zákon, který v Rusku zpřísňuje postihy za zločiny spáchané…

24.09.2022 16:25 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků při potopení lodi

24.09.2022 12:55 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Putin zakázal stažení ruské armády z Chersonu

24.09.2022 11:36 Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních týdnech více zapojil do strategického vojenského…

Kvůli počasí zemřelo v Indii za den nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:40 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Exhumace masových hrobů v ukrajinském Izjumu skončily. Úřady nalezly těla…

24.09.2022 10:11 Exhumace dosud objevených masových hrobů v ukrajinském městě Izjumu skončily. Ukrajinské úřady v…

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u obcí na východě země

24.09.2022 10:01 Aktualizováno Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky u deseti obcí na východě země, informoval dnes…

USA podle Číny vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybný a nebezpečný signál

24.09.2022 08:39 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Bílý dům: USA nevidí důvod, proč upravovat svůj jaderný postoj

23.09.2022 22:10 Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly upravovat svůj…

Rusové utíkající kvůli mobilizaci tráví i 12 hodin na hranicích. Letenky…

23.09.2022 21:41 Aktualizováno Rusové, kteří by mohli být odvedeni do armády, dnes ve velkém odjížděli ze země. Plná letadla…

Související:

Nejnovější