Větrné počasí zasáhlo Česko, vybralo si lidský život. Vlaky stojí, desetitisíce lidí byly proudu

Silný vítr dnes zasáhl v podstatě celou republiku. Už v noci meteorologové naměřili na několika místech nárazy větru o rychlosti odpovídající orkánu. Na Sněžce zaznamenali poryv o rychlosti 185 kilometrů v hodině. Počasí komplikuje silniční i železniční dopravu. Bez elektřiny kvůli němu byly desetitisíce odběratelů.

Ilustrační foto

Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli už k více než 1600 zásahům, především k polámaným a spadlým stromům. Na Kladensku vítr shodil zeď, která zabila muže. Večer by se měl vítr podle předpovědi meteorologů utišit.

V průmyslovém areálu ve Velkém Přítočně na Kladensku vítr shodil pět metrů vysokou zeď. Jednoho muže zabila, druhé člověka záchranáři vyprostili ze sutin živého. Se zlomeninami byl převezen do kladenské nemocnice. Okolnosti tragédie vyšetřuje policie.

Provoz na hlavní železniční trati ze Slovenska zastavil před polednem poblíž Lanžhotu na Břeclavsku pád stromu na troleje. Ve vlaku z Budapešti do Prahy kvůli tomu uvázlo kolem 70 cestujících. Mluvčí Českých drah Jakub Kubát ČTK řekl, že kvůli nepřístupnému terénu není evakuace možná, takže cestující budou muset počkat odhadem do 15:00 na odtah vlaku. Nejde v něm proud, ale podle Kubáta jsou vagony novější a tepelně izolované.

I provoz na trati, která je nyní hlavní spojnicí Prahy a Brna, bude podle prvních odhadů do půlnoci zastavený. Kvůli silnému větru totiž popadaly stromy v úseku dlouhém asi 200 metrů na trakční vedení u Žďáru nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou na Vysočině.

Silný nárazový vítr působí komplikace na železnici i jinde. "Aktuálně naši hasiči zasahují na 40 místech, kde silný vítr láme a vyvrací stromy a ovlivňuje železniční dopravu," informovala na twitteru kolem 13:00 Správa železnic. Mimo provoz byly či stále jsou některé úseky tratí například mezi Karlštejnem a Berounem, na Českolipsku nebo Kostelcem u Jihlavy a Horní Cerekví.

Vítr, který vyvracel stromy a lámal větve, přidělal dnes práci energetikům. Kolem poledne bylo bez proudu v Česku skoro 53.000 odběratelů a počet poruch na vysokém napětí přesáhl stovku. Největší problémy s dodávkami byly kolem oběda v Královéhradeckém a Středočeském kraji, uvedla mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová, podle které se od rána naopak zlepšila situace s výpadky v Ústeckém kraji. Firma E.ON měla před polednem zákazníky odstřižené od proudu zejména na jihu Moravy.

Výrazně více práce dnes měli kvůli větru hasiči. "Od půlnoci jsme v souvislosti s meteo situací zaznamenali již 1647 technických pomocí," uvedli ve 13:40 na twitteru. Pro srovnání dodali, že je to 4,5krát více než denní průměr všech zásahů.

Například na Vysočině měli od od sobotního večera přes 110 zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které spadly na silnice a omezovaly provoz.

V Olomouckém kraji stromy kvůli silnému větru spadly na auta a v Dzbeli na Prostějovsku také na projíždějící vlak, nikdo nebyl zraněn. Kolem poledne už měli hasiči za sebou 110 výjezdů.

Jihočeští hasiči měli dnes ke 12:45 přes 80 výjezdů kvůli větru. Při jednom zásahu odklízeli často i víc stromů. Nejvíc práce měli na Jindřichohradecku, tam vyjížděli třicetkrát.

Silný vítr dnes v Krkonoších zastavil lanovky ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře, na Kněžickém vrchu a kabinovou lanovku na Sněžku. V noci na dnešek meteorologové zaznamenali na Sněžce náraz větru o rychlosti 185 kilometrů v hodině, tedy o síle orkánu. Na krkonošské Luční boudě naměřili poryv o rychlosti kolem 145 kilometrů.

Témata: počasí | Vichřice

Česko podle předpovědi počasí zasáhnou dnes večer bouřky

18.09.2023 12:15 Dnes večer se nad územím České republiky očekávají silné bouřky, které budou provázeny nárazy větru…

Na jihovýchodě Česka hrozí od odpoledních hodin bouřky

13.09.2023 11:48 Přes Česko ve středu od západu postupuje zvlněná studená fronta, která přinese i bouřky. Český…

Počasí bude příští týden opět s tropickými teplotami

10.09.2023 12:46 Do Česka se příští týden vrátí tropické počasí. Podle meteorologů zkraje týdne teploty překonají…

Tornádo na Slovensku vyřadilo z provozu termální koupaliště

29.08.2023 16:46 Nejen z Česka jsou stále častěji hlášena pozorování tornád. Podezření na řádění rotujícího víru…

Deštivé počasí se přesouvá na východ, hrozí tam i vzestup hladin řek

29.08.2023 12:30 Zatímco v pondělí zkropil vydatný déšť především Čechy, dnes a v noci na zítra se spustí na Moravě…

Meteorologové varují před deštěm v Čechách a bouřkami na Moravě

28.08.2023 12:53 V Čechách bude během dalšího průběhu pondělí sílit déšť, na Moravu a do Slezska dorazí srážky večer…

Hasiči měli kvůli počasí plné ruce práce. Bouřky připravily o elektřinu…

27.08.2023 09:31 V důsledku večerní a noční bouřky vyjeli hasiči k více než tisíci událostem. Od večera do 07:00…

Počasí: Do Česka míří velmi silné bouřky, mohou padat kroupy

26.08.2023 12:28 Aktuálně se bouřky, doprovázené občasnými přívalovými dešti a krupobitím, pohybují přes východní…

Americkým státem Michigan se prohnala série tornád, několik mrtvých

26.08.2023 09:21 Nejméně sedm tornád se přehnalo americkým státem Michigan. V kombinaci se silnými bouřemi si…

Tropické počasí končí. Česko dnes zasáhnou silné bouřky

25.08.2023 15:10 V České republice se dnes očekávají silné bouřky s nárazy větru, kroupami a přívalovým deštěm.…

Související:

Nejnovější