Větrné počasí zasáhlo Česko, vybralo si lidský život. Vlaky stojí, desetitisíce lidí byly proudu

Silný vítr dnes zasáhl v podstatě celou republiku. Už v noci meteorologové naměřili na několika místech nárazy větru o rychlosti odpovídající orkánu. Na Sněžce zaznamenali poryv o rychlosti 185 kilometrů v hodině. Počasí komplikuje silniční i železniční dopravu. Bez elektřiny kvůli němu byly desetitisíce odběratelů.

Ilustrační foto

Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli už k více než 1600 zásahům, především k polámaným a spadlým stromům. Na Kladensku vítr shodil zeď, která zabila muže. Večer by se měl vítr podle předpovědi meteorologů utišit.

V průmyslovém areálu ve Velkém Přítočně na Kladensku vítr shodil pět metrů vysokou zeď. Jednoho muže zabila, druhé člověka záchranáři vyprostili ze sutin živého. Se zlomeninami byl převezen do kladenské nemocnice. Okolnosti tragédie vyšetřuje policie.

Provoz na hlavní železniční trati ze Slovenska zastavil před polednem poblíž Lanžhotu na Břeclavsku pád stromu na troleje. Ve vlaku z Budapešti do Prahy kvůli tomu uvázlo kolem 70 cestujících. Mluvčí Českých drah Jakub Kubát ČTK řekl, že kvůli nepřístupnému terénu není evakuace možná, takže cestující budou muset počkat odhadem do 15:00 na odtah vlaku. Nejde v něm proud, ale podle Kubáta jsou vagony novější a tepelně izolované.

I provoz na trati, která je nyní hlavní spojnicí Prahy a Brna, bude podle prvních odhadů do půlnoci zastavený. Kvůli silnému větru totiž popadaly stromy v úseku dlouhém asi 200 metrů na trakční vedení u Žďáru nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou na Vysočině.

Silný nárazový vítr působí komplikace na železnici i jinde. "Aktuálně naši hasiči zasahují na 40 místech, kde silný vítr láme a vyvrací stromy a ovlivňuje železniční dopravu," informovala na twitteru kolem 13:00 Správa železnic. Mimo provoz byly či stále jsou některé úseky tratí například mezi Karlštejnem a Berounem, na Českolipsku nebo Kostelcem u Jihlavy a Horní Cerekví.

Vítr, který vyvracel stromy a lámal větve, přidělal dnes práci energetikům. Kolem poledne bylo bez proudu v Česku skoro 53.000 odběratelů a počet poruch na vysokém napětí přesáhl stovku. Největší problémy s dodávkami byly kolem oběda v Královéhradeckém a Středočeském kraji, uvedla mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová, podle které se od rána naopak zlepšila situace s výpadky v Ústeckém kraji. Firma E.ON měla před polednem zákazníky odstřižené od proudu zejména na jihu Moravy.

Výrazně více práce dnes měli kvůli větru hasiči. "Od půlnoci jsme v souvislosti s meteo situací zaznamenali již 1647 technických pomocí," uvedli ve 13:40 na twitteru. Pro srovnání dodali, že je to 4,5krát více než denní průměr všech zásahů.

Například na Vysočině měli od od sobotního večera přes 110 zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které spadly na silnice a omezovaly provoz.

V Olomouckém kraji stromy kvůli silnému větru spadly na auta a v Dzbeli na Prostějovsku také na projíždějící vlak, nikdo nebyl zraněn. Kolem poledne už měli hasiči za sebou 110 výjezdů.

Jihočeští hasiči měli dnes ke 12:45 přes 80 výjezdů kvůli větru. Při jednom zásahu odklízeli často i víc stromů. Nejvíc práce měli na Jindřichohradecku, tam vyjížděli třicetkrát.

Silný vítr dnes v Krkonoších zastavil lanovky ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře, na Kněžickém vrchu a kabinovou lanovku na Sněžku. V noci na dnešek meteorologové zaznamenali na Sněžce náraz větru o rychlosti 185 kilometrů v hodině, tedy o síle orkánu. Na krkonošské Luční boudě naměřili poryv o rychlosti kolem 145 kilometrů.

Témata: počasí | Vichřice

Počasí: Nejen tropy. Meteorologové přidali varování před bouřkami

19.06.2024 12:58 V Česku se k avizovaným tropickým teplotám přidává i varování před velmi silnými bouřkami, které…

Tropické počasí v Česku: Meteorologové upozornili na vysoké teploty

18.06.2024 14:26 Česko zažije dnes a zítra tropy. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v…

Počasí: V Česku udeří silné bouřky a vydatný déšť

15.06.2024 15:48 Meteorologové v sobotu varovali před bouřkami a vydatným deštěm v části Česka. Příslušnou výstrahu…

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky

08.06.2024 17:01 Většinu území České republiky dnes večer a v první polovině noci na neděli zasáhnou velmi silné…

Počasí: Nová výstraha před bouřkami. mohou je doprovázet kroupy a silný…

07.06.2024 13:00 V jihovýchodní polovině Česka hrozí výjimečně i dnes silné bouřky. Hydrometeorologický ústav…

Počasí: Bouřky udeří na větším území a mohou být silnější, než se čekalo

06.06.2024 13:01 Česko ve čtvrtek zasáhnou silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil územní…

Počasí: Česko ve čtvrtek zasáhnou bouřky, vítr může vyvracet stromy

05.06.2024 14:06 Česko zítra zasáhnou další silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve…

Počasí: Nová výstraha po extrémních srážkách v Beskydech. Olše strhla lávku

04.06.2024 11:39 Až 140 milimetrů srážek spadlo od pondělního večera v okolí Beskyd. Přinesla je mělká tlaková níže,…

Počasí: V ČR znovu hrozí bouřky, Vltava překoná první stupeň v Praze

03.06.2024 12:09 Meteorologové opět reagují na nejnovější vývoj počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav …

Bouřlivé počasí je zpět. Bouřky budou hrozit i v pondělí, stoupnou hladiny…

02.06.2024 13:25 V Česku hrozí v neděli i v pondělí silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v…

Související:

Nejnovější