Většina Čechů chce letos šetřit na vánočních dárcích

Vánoce
Vánoce, foto: Pixabay
ČTK 19. listopadu 2022 09:30
Sdílej:

Na 57 procent Čechů chce letos šetřit při pořizování vánočních dárků. Sedm z deseti lidí pokryje nákup dárků z běžné výplaty. Letošním hitem Vánoc budou kosmetika a knihy. Vyplývá to z průzkumu, který udělala v polovině října mezi více než 500 respondenty agentura STEM/MARK pro Home Credit.

Za vánoční dárky bude v menší míře letos utrácet 57 procent dotázaných, 15 procent počká na povánoční výprodeje a desetina respondentů dárky kupovat nebude kvůli zdražování a nepříznivé ekonomické situaci. V loňském roce šetřilo na nákupu dárků 40 procent lidí. Žádné dárky nenakupovala čtyři procenta dotázaných. Letošní předvánoční průzkum podle autorů ukazuje, že lidé mají větší obavy, a proto se na Vánoce uskromní.

Se sumou do 5000 Kč za všechny vánoční dárky počítá 43 procent dotázaných, 30 procent chce nakoupit dárky do 10.000 Kč, ukázal průzkum.

Zatímco před dvěma lety nakupovalo pro své nejbližší elektroniku 34 procent lidí, letos ji chce podle výsledků zjišťování pořídit jako vánoční dárek 16 procent dotázaných. Na prvních místech se umístila tradičně kosmetika a také knihy či drobné dárkové předměty. Typy dárků, které letos budou Češi nakupovat, také odrážejí současnou situaci. Jde tak spíše o levnější předměty, elektronika se posunula na devátou příčku.

Nákupy v e-shopech již patří mezi běžné zákaznické chování. Lidé si již na tento prodejní kanál zvykli a nemíní na tom nic měnit. Počet těch, kteří preferují e-shopy nebo kamenné obchody, se v podstatě neliší. Stále početná je i skupina lidí (12,5 procenta), která uvedla, že bude nakupovat pouze v tradičních kamenných prodejnách. Jde především o střední až vyšší věkovou skupinu.

"Obecným pravidlem je nezadlužovat se na pořizování vánočních dárků. Dárky patří do kategorie zbytných věcí, je proto lepší se uskromnit a přizpůsobit se aktuální finanční situaci, předem si určit rozpočet na celkový nákup a ten pak dodržet. Pokud se (někdo) rozhodne pro financování půjčkou, měl by si předem spočítat, zda bude mít dostatek peněz na měsíční splátku," řekl ombudsman klientů Home Creditu Miroslav Zborovský.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová oslaví půlkulatiny. Česká televize odhalila svůj plán

Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.

Krimi
Oto Klempíř

Bouračku Klempířova ministerského auta zavinil jeho řidič

Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.

Zahraničí
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán tlačí na Zelenského dopisem. Chce, aby do Maďarska pustil ropu

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost. 

Světové celebrity
Princ Harry

Britský princ Harry poslal u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze Ukrajině vzkaz

Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.