Zrušení kvót na zahraniční pracovníky by podle průzkumu Sdružení pro zahraniční investice - AFI uvítalo 74 procent firem. Nábor a zajištění dostatku pracovní síly je v oblasti lidských zdrojů problém, se kterým se firmy potýkají nejčastěji.
Podpořily by proto i změnu ve školství, kdy 81 procent podniků považuje za vhodné zavedení povinné praxe už od prvního ročníku. Většina firem by žáky zapojila do provozu. Výsledky průzkumu mezi 264 firmami z celé ČR má ČTK k dispozici.
Kvóty na zaměstnance z ciziny by pětina dotázaných společností nerušila, ale navýšila by je. Stávající stav by zachovalo šest procent podniků. K úpravám limitů v pracovních povoleních pro zaměstnance ze zahraničí opakovaně vyzývají profesní svazy jako Svaz průmyslu a dopravy nebo Hospodářská komora. "Vláda avizovala, že tato problematika bude její prioritou, dosud ale nenastal žádný posun," uvedla členka řídícího výboru AFI Gabriela Hrbáčková.
Z dat na webu MPO vyplývá, že stanovené počty v programu Kvalifikovaný zaměstnanec jsou téměř ve všech zemích vyčerpané. Volná kapacita není u Mongolska, Indie, Běloruska, Kazachstánu ani Filipín, pro Moldavsko zbývá pět míst. U Srbska a Černé Hory, které mají sdílenou kapacitu, je 94 míst. Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu na konci května ČTK sdělila, že připouštějí debatu ke zvýšení kvót. Aktuální vyjádření ČTK shání.
Průzkum AFI ukázal, že nejvíce firmám chybějí kvalifikovaní pracovníci ve výrobě nebo skladu, dále potřebují obsadit vyšší technické pozice. IT specialisty hledá čtvrtina společností.
V následujícím období budou podle průzkumu dvě třetiny firem potřebovat přijmout nové zaměstnance. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovníků jsou podniky pro povinnou praxi už od prvního ročníku, a to v rozsahu alespoň 30 procent odučeného času. Odborná praxe je nyní na středních školách podle Hrbáčkové většinou stanovena na dva týdny ve druhém ročníku a dva až tři týdny ve třetím ročníku. "Firmy si od tohoto kroku slibují jak větší angažovanost a znalosti studentů po ukončení studia, tak i možnost vychování si budoucích zaměstnanců," řekla.
Nezaměstnanost podle posledních zveřejněných dat Úřadu práce ČR v červenci stoupla na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Pracovní místo si na konci sedmého měsíce hledalo prostřednictvím úřadů práce zhruba 240.000 lidí. Na jedno volné místo připadalo v průměru 0,8 uchazeče.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“