Většina Francouzů nechce úspěch Macronova uskupení ve volbách

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, foto: facebook Emmanuel Macron
ČTK 27. dubna 2022 18:22
Sdílej:

Šest z deseti Francouzů si nepřeje, aby strana čerstvě znovuzvoleného prezidenta Emmanuela Macrona získala většinu v červnových parlamentních volbách. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na výzkum veřejného mínění společnosti Elabe.

Vítězství politických stran, které jsou v opozici vůči čtyřiačtyřicetiletému prezidentovi, si přeje 61 procent dotázaných. Mezi dělníky je procento ještě o osm bodů vyšší a u voličů extrémní pravice a levice dosahuje dokonce 90.

Centristický politik Macron obhájil prezidentský mandát, když v nedělním druhém kole voleb získal zhruba 58,5 procenta hlasů. Jeho krajně pravicová soupeřka Marine Le Penová obdržela 41,5 procenta. Řada Francouzů ale zřejmě pro Macrona hlasovala spíše proto, aby zabránili Le Penové stát se hlavou státu, než že by byli přesvědčenými stoupenci dosavadního prezidenta.

Průzkumy ukazují, že v červnových volbách by mohlo Macronovo uskupení Republika v pohybu a jeho spojenci přesto znovu získat většinu. Pokud by neuspěli, bylo by pro Macrona velmi složité prosazovat jeho politické priority.

První kolo voleb do francouzského Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Kandidáti se ucházejí o hlasy voličů v jednotlivých obvodech a pro zisk mandátu je potřeba získat absolutní většinu. Pokud není v prvním kole v daném obvodu nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.

Stalo se
Domácí
Ilustrační fotografie.

Rozloučení s Mašínovou bude hostit kostel v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

České celebrity
Daniel Krejčík s manželem.

Potřeboval pomoc. Rozvádějící se Krejčík přiznal další zajímavou věc

Daniel Krejčík na první červnový týden letošního roku nezapomene. Veřejnosti totiž oznámil, že se rozvádí s manželem Jiřím, ačkoliv neuplynul ani rok od svatby. Nyní učinil další zajímavé přiznání. Mohlo by se zdát, že souvisí s tím, co se v jeho životě momentálně děje, ale není to tak. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Charlotte Gottová boduje. Poprvé je na stránkách zahraničního deníku

Není žádným tajemstvím, že náš nejslavnější zpěvák Karel Gott byl úspěšný i za hranicemi Česka, respektive Československa. A protože se jeho dcera Charlotte rozhodla zpívat v angličtině, tak by se s největší pravděpodobností také ráda dostala do povědomí lidí v cizině. Možná už má našlápnuto. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová s rodinou v katedrále svatého Víta. Víme, co se tam dělo

Po květnové oslavě narozenin nebylo o Jiřině Bohdalové nějaký čas slyšet. Až nyní se zase objevila informace, která se jí týká. Legendární herečka totiž nemohla chybět na zásadní rodinné události na prominentním místě v Praze.