Většina krajů má podle ministra na středních školách pro uchazeče dost míst

Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách pro uchazeče, kteří letos končí základní školy. Přetlak zájmu se týká především Prahy a části Středočeského kraje, řekl dnes Balaš novinářům při dvoudenní návštěvě Jihočeského kraje.

Vladimír Balaš

"V Praze se jedná o dlouhodobý problém. Lze to minimálně 15 let vidět na demografické křivce a zřizovatelé měli povinnost se tomu přizpůsobit. Situaci také ovlivňuje to, že kolem Prahy vznikají nové satelity. Snažíme se tomu pomáhat, získali jsme prostředky na výstavbu 10.000 míst ve školách kolem Prahy," uvedl Balaš.

Například na jihu Čech letos základní školní docházku ukončí přibližně 6300 žáků. Je to zhruba o 500 více než loni. I přes navýšení jejich počtu je kapacita míst na středních školách v kraji stále dostačující. Střední školy v kraji nabízejí prvních ročnících přibližně 10.500 volných míst.

Největší zájem bývá tradičně o gymnázia. Na jihu Čech do nich v posledních letech zamířila vždy přibližně čtvrtina žáků z devátých tříd základních škol. Vyšší poptávka, která nyní vzniká, by však mohla způsobit, že se studenti kromě gymnázii rozdělí do více jiných středních škol. "Je otázka, jestli máme všeobecně vzdělávacích škol dost. Ale třeba současná situace přivede některé studenty k odbornému vzdělání, a oni zjistí, že je zajímavé. Domnívám se, že je perspektivní dělat něco technického," řekl Balaš.

Populačně silnější ročníky zaplňují i základní školy. Například v Lišově na Českobudějovicku, kde dnes ministr školství svou návštěvu v kraji zahájil, je kapacita základní školy prakticky naplněna. "Máme poměrně velkou spádovou oblast s deseti místními částmi. Jsou tu i další přilehlé obce, v nichž se nachází třeba jen mateřské školy nebo pouze první stupeň základních škol. Děti z těchto oblastí umisťujeme u nás ve škole, a snažíme se proto o rozvoj a budování dalších tříd," řekla poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN), která z Lišova pochází.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější