Většina lidí v Německu má obavy z recese, mění kvůli tomu i přístup k nákupům

Téměř tři čtvrtiny lidí v Německu mají obavy z hospodářské recese a mění kvůli tomu i přístup k nákupům. Podle průzkumu společnosti YouGov, který si objednala poradenská firma Simon-Kucher & Partners, většina respondentů v případě recese počítá s omezením výdajů na nové oblečení, dovolenou či volnočasové aktivity. Téměř polovina by pak omezila návštěvy restaurací. Informovala o tom agentura DPA.

Německo, ilustrační foto

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu zrychlil na 10,4 procenta ze zářijových deseti procent. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni zhruba za 70 let. Podle průzkumu hodlá 60 procent respondentů v reakci na růst cen omezit spotřebu.

"U zboží každodenní spotřeby je prostor pro zdražování velký. Zákazníci si na vyšší ceny zvyknou celkem rychle," uvedl spoluředitel společnosti Simon-Kucher & Partners Andreas von Gathen. "Mnozí spotřebitelé ale mají pevně stanovený rozpočet na týdenní nákupy, který nesmějí překročit. Jsou nuceni šetřit, takže sahají po levnějších alternativách," dodal.

Na možnou hospodářskou recesi se podle průzkumu připravují také německé podniky. Zhruba 60 procent dotazovaných firem sdělilo, že má přinejmenším zčásti připravenou strategii pro případ poklesu ekonomiky. Zhruba třetina podniků však podle průzkumu na takovýto vývoj připravena není. Téměř třetina podniků pak uvedla, že v případě recese hodlá zvyšovat ceny.

Německá vláda v říjnu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v příštím roce klesne o 0,4 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta. V dubnové prognóze předpokládala, že hospodářský růst v letošním roce dosáhne 2,2 procenta a příští rok zrychlí na 2,5 procenta.

Témata: Německo | ekonomika

Musk má další problém. Kvůli jeho příspěvku X přichází o inzerenty

18.11.2023 11:02 Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové…

Inflace v říjnu zrychlila, činila osm a půl procenta

10.11.2023 10:13 V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení…

Stanjura: Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne

04.11.2023 13:46 Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení…

ČNB zhoršila výhled ekonomiky do konce roku

02.11.2023 17:38 Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová…

Související:

Nejnovější