Velká většina Poláků zastává názor, že Polsko by mělo přestat nakupovat ruskou ropu, plyn a uhlí, a to i v případě, že tento krok bude znamenat růst cen. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který uskutečnila společnost United Surveys pro list Dziennik Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM. Pro bojkot dodávek energetických surovin z Ruska se v průzkumu vyslovilo 85,2 procenta respondentů, napsala agentura PAP.
Průzkum se konal začátkem dubna mezi tisícovkou Poláků. "Je zjevné, že odhodlání Poláků v této záležitosti nabírá na síle," napsal dnes Dziennik Gazeta Prawna. Upozornil, že před měsícem ukončení nákupů ruské ropy, plynu a uhlí podporovalo 68 procent Poláků.
Polský premiér Mateusz Morawiecki koncem března oznámil, že Polsko nejpozději do května ukončí dovoz ruského uhlí a do konce roku zastaví také import ruské ropy a plynu. Země podle premiéra bude schopna nahradit ruský plyn pomocí svých terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a plynovodu Baltic Pipe, který má do Polska přepravovat plyn z Norska, napsala agentura PAP.
Rusko se již stalo terčem řady sankcí kvůli svému útoku na Ukrajinu. V pondělí přes 200 europoslanců vyzvalo evropské vlády k úplnému embargu na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí do Evropské unie či odpojení všech ruských bank od bankovního systému SWIFT.
"Po odhalení hrozivých ruských válečných zločinů v Buči, po neustávajícím ničení Mariupolu a kvůli deportaci tisíců ukrajinských občanů do Ruska nutně potřebujeme zesílit sankce proti zločinnému režimu (ruského prezidenta Vladimira) Putina," píše se ve výzvě. EU již proti Moskvě kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zavedla čtyři balíky sankcí. Od systému SWIFT ve spolupráci se západními spojenci odstřihla velké ruské banky, zakázala investice do ruské energetiky či znemožnila ruským letadlům využívat unijní vzdušný prostor. Na sankčním seznamu se ocitlo více než 800 činitelů, oligarchů či manažerů. Nyní diplomaté diskutují ještě o dalším balíků restriktivních opatření.
Není moc českých celebrit, jimž se poštěstilo, že jsou slavné v zahraničí i jinde než na Slovensku. Jednou takovou osobností ze šoubyznysu je Pavel Trávníček. Není divu, že si o legendárního prince z Popelky v těchto dnech dělají obavy i u sousedů v Německu.
Jaromír Soukup se v poslední době tak nějak ztratil z očí, když přišel o někdejší mediální impérium. Podle nejnovějších informací ale pracuje na velkolepém comebacku. Už brzy by se mohl připomenout televizním divákům.
Nebezpečí ledovky se přesouvá Českem. Meteorologové nově varují před výskytem nebezpečného jevu v severních a východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Tentokrát by mělo jít o slabou ledovku s tloušťkou do dvou milimetrů.
Lucie Vondráčková je od prosince zase k mání a sama si musí uvědomovat, že se teď o to víc budou řešit její kontakty s muži. Přesto jde spekulacím o nové lásce naproti. S kým se ve společnosti ukázala tentokrát?
Nebezpečná ledovka pokryla Česko, kde v posledních dnech vládly silné mrazy. Možná i z toho důvodu vyrážejí někteří lidé na dovolené do teplejších krajin. Letům z Prahy ale počasí v úterý ráno nepřálo. Ruzyňské letiště dokonce upozornilo cestující na možná zpoždění během celého dnešního dne.
Až třetí manželství Libora Boučka se ukázalo jako to šťastné. Jeden z našich nejznámějších moderátorů dnes se svou ženou Gabrielou vychovává dvě děti, staršího syna Alberta a mladší dceru Beatu. Nyní prozradil, jak přistupuje k výchově potomků.
Nela Slováková, která má značné zkušenosti s televizními reality show, přijala velkou výzvu a zúčastnila se nejnovější Výměny manželek. A možná tušila, že se stane terčem pro Agátu Hanychovou a Ornellou Koktovou, protože jejich vzájemné vztahy jsou dlouhodobě vyhrocené.
Princ Harry se opět postaral o rozruch v britské královské rodině. Právě ve chvíli, kdy se zdálo, že vztahy s jeho otcem, králem Karlem III., se začínají stabilizovat, přišel vévoda ze Sussexu s gestem, které je sice navenek smířlivé, ale v jádru velmi problematické. Harry totiž otce veřejně pozval, aby s ním v roce 2027 v Birminghamu slavnostně zahájil hry Invictus Games.
Fanoušci legendární country zpěvačky Dolly Parton vyjadřují rostoucí obavy o její zdravotní stav. Zpěvačka, která 19. ledna oslaví své 80. narozeniny, totiž oznámila, že se osobně nezúčastní velké oslavy naplánované v prestižním nashvillském sále Grand Ole Opry. Přestože v zaslaném video vzkazu vypadala optimisticky a fanouškům poděkovala za přízeň, její absence na takto významné události vyvolala vlnu spekulací.
Předávání Zlatých glóbů se neslo v duchu břitkého humoru, který nenechal nit suchou na největších hvězdách Hollywoodu. Moderátorka Nikki Glaser se při svém druhém hostování ceremoniálu zaměřila především na Leonarda DiCapria a jeho proslulé pravidlo ohledně věku jeho partnerkách. Herec, který byl nominován za výkon ve snímku Jedna bitva za druhou, se však útoku zhostil se vztyčenou hlavou.
Americký R&B zpěvák Ray J, známý mimo jiné i jako bývalý partner Kim Kardashian, byl podle aktuálních zpráv v Las Vegas akutně převezen do nemocnice. Čtyřiačtyřicetiletý umělec čelí vážnému případu zápalu plic a doprovodným bolestem u srdce. V současné době se v nemocničním zařízení podrobuje sérii vyšetření, včetně rentgenu a echokardiogramu, aby lékaři zjistili rozsah poškození organismu.
Složitým obdobím si prochází Karlos Vémola. Jeden z populárních zápasníků je vazebně stíhán a zároveň hospitalizován, protože se musel podrobit nepříjemné operaci. Jednoduchá není ani pooperační léčba. Podle jeho spolupracovníků bude trvat ještě několik týdnů.