Vězněný Navalnyj čelí v Rusku dalšímu trestnímu stíhání

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj, foto: instagram Alexej Navalnyj
ČTK 20. října 2022 17:22
Sdílej:

Proti vězněnému vůdci ruské opozice Alexeji Navalnému zahájily ruské úřady další trestní stíhání. Dnes o tom informoval sám Navalnyj na sociálních sítích, kde uvedl, že dostal příslušné vyrozumění. Napsal, že úřady ho viní například z propagování terorismu nebo financování extremistické činnosti během pobytu ve vězení.

"Jsem génius kriminálního světa. Všichni jste si mysleli, že jsem dva roky v izolaci, ve vězení, ale jak se ukázalo, tak já aktivně páchám zločiny ... Málokterý zločinec toho na svobodě napáchal tolik co já za mřížemi," napsal Navalnyj na instagramu.

Upřesnil, že ruská kriminální ústředna, tedy vyšetřovací orgán, ho podezírá z propagace terorismu, veřejným výzvám k extremismu, financování extremistické činnosti a rehabilitace nacismu. "Advokáti spočítali, že podle trestů u příslušných článků (trestního zákoníku) tu (ve vězení) zůstanu 30 let," napsal opozičník.

Navalnyj byl letos v březnu odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Zatčení Navalného loni v lednu vyvolalo v Rusku masové protesty. Policie hlasitého kritika Kremlu zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo prezidentu Vladimiru Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že k otravě došlo. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Francouzská policie, ilustrační foto

Krádež v Louvru je blíž objasnění. Policie zadržela další podezřelé

Francouzská policie dosáhla významného pokroku v případu krádeže šperků z muzea Louvre. Podle místních rozhlasových a televizních stanic bylo v uplynulých hodinách zadrženo několik dalších podezřelých. Strážci zákona už dříve zajistili dvojici mužů, jeden z nich se snažil odcestovat ze země. 

České celebrity
Ilustrační fotografie.

Poslední rozloučení s Pavlem Skalou. Nechyběli známí hudebníci

Rodinní příslušníci i přátelé z hudebních kruhů se ve středu v Praze rozloučili se zesnulým bubeníkem Pavlem Skalou. Skala prošel několika formacemi a o popularizaci hudby pečoval i v médiích. 

České celebrity
Anna Slováčková

Fanoušci Anny Slováčkové (†29) se konečně dočkají. Otec prozradil detaily

Bude to příští týden už sedm měsíců, co nás po statečném boji s vážnou nemocí opustila Anna Slováčková. Dcera slavných rodičů měla spoustu fanoušků, kteří by rádi měli místo, kde ji budou moci zapálit svíčku. Ta chvíle se podle všeho blíží. 

Domácí
Ilustrační foto

Učitelé by na tom od ledna měli být lépe. Končící vláda jim zvýšila platy

Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků státních vysokých škol vzrostou od 1. ledna buď o pevnou částku 2 000 korun, nebo v případě 8. až 16. platové třídy o sedm procent. Příslušnou novelu nařízení schválila vláda na středečním zasedání. Potvrdila také novou politiku krajiny nebo tři koncepční materiály ministerstva spravedlnosti, které se týkají zásad trestní politiky v Česku, budoucnosti vězeňství a probační a mediační služby.