Vězněný Navalnyj trpí bolestmi zad kvůli pobytům na samotce

Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj uvedl, že trpí zhoršujícími se bolestmi zad, které souvisejí s jeho dlouhými pobyty na samotce. Na twitteru dnes napsal, že jde o záměrnou strategii úřadů, jak podkopat jeho zdraví.

Alexej Navalnyj

"Podívejte se, jak funguje systém, když vám není dovoleno někoho zmlátit, ale vaše vedení vám nařídilo, abyste mu ublížili," uvedl opoziční vůdce v několika tweetech. "Například já mám problém s páteří a je jasné, co je třeba udělat, aby se můj problém zhoršil: udržovat mě v co největší nehybnosti," dodal Navalnyj, který je aktivní na sociální síti prostřednictvím svých advokátů a blízkých.

"Když člověka zavřete do cely, kde může jen stát nebo sedět na železné stoličce 16 hodin denně, po měsíci v takových podmínkách by bezpochyby začaly bolet záda i někoho zcela zdravého. Já jsem takto strávil tři měsíce. A záda mě bolí hodně," popsal Navalnyj svůj zdravotní stav.

Jak dodal, jeden a půl měsíce žádal o návštěvu u lékaře. Když doktorka konečně dorazila, prohlédla ho jen pět minut a neřekla mu diagnózu ani co mu předepisuje. Poté začal dostávat injekce. Když se ptal, co v nich je, řekli mu, že to, co "doktorka předepsala, například vitamín B". Injekce mu nicméně podle něj nijak nepomohly a navíc, jak doplnil, se necítí "úplně dobře, kdy mu dávají neznámý lék".

Šestačtyřicetiletý Navalnyj byl letos v březnu odsouzen k devítiletému trestu za krádež peněz, které vysbíral na svou prezidentskou kampaň, a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, když se vzhledem k hospitalizaci v Německu nedostavoval na povinné kontroly. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná s cílem udržet nejhlasitějšího kritika Kremlu za mřížemi.

Zatčení Navalného v lednu 2021 vyvolalo v Rusku masové protesty. Policie jej zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo prezidentu Vladimiru Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že byl opozičník otráven. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.

Témata: Alexej Navalnyj | Rusko

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Útočník v Bruselu pobodal tři lidi v metru, policie jej zadržela

30.01.2023 21:41 Aktualizováno Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie…

Související:

Nejnovější