Více než 13 milionů dětí do pěti let trpí těžkou podvýživou

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 17. května 2022 08:02
Sdílej:

Těžkou podvýživou trpí ve světě 13,6 milionu dětí do pěti let a nedostatek potravin je v této věkové skupině zodpovědný za každé páté úmrtí. Uvádí to Dětský fond OSN (UNICEF). Situaci letos ještě o poznání zhoršuje válka na Ukrajině, příčin je ale více, poznamenala agentura DPA.

"Ještě než válka na Ukrajině začala ohrožovat celosvětovou potravinovou bezpečnost, měly konflikty, klimatické změny a covid-19 zničující dopad na schopnost rodin uživit své děti," uvedla šéfka UNICEF Catherine Russellová.

Mezi nejzasaženější země patří Afghánistán, kde se loni k moci vrátilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Těžká podvýživa tam podle Dětského fondu OSN v letošním roce zasáhne asi 1,1 milionu dětí, což je téměř dvakrát tolik než v roce 2018. Velmi složitá je také situace v Africkém rohu, kde se počet dětí trpících akutním nedostatkem jídla může zvýšit z 1,7 milionu až na dva miliony.

Zpráva UNICEF také upozorňuje, že i v některých relativně stabilních zemích, jako je například Uganda, se počet těžce podvyživených dětí od roku 2016 zvýšil o 40 procent i více. Právě v Africe za to často mohou dlouhá období sucha a také nedostatečný přístup k pitné vodě.

UNICEF také státy světa vyzval k větší finanční podpoře v boji proti dětské podvýživě. Zatím na něj jde 0,2 procenta celkové humanitární pomoci.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princezna Kate

Nepopulární, ale nesmírně důležitá. Experti zhodnotili práci vévodkyně Kate

Princezna Kate v průběhu roku 2025 výrazně rozšířila svou dlouhodobou misi zaměřenou na rozvoj raného dětství a propojila ji se světem velkého byznysu. Podle akademiků a odborníků, kteří s ní v posledních měsících spolupracovali, se princezna z Walesu vrátila k pracovním povinnostem s obrovskou energií a motivací posunout svůj projekt do další fáze. Oceňována je především za svou odbornost a hluboký vhled do problematiky, který projevila i během náročného období své rekonvalescence po léčbě rakoviny.

Světové celebrity
Angelina Jolie

Angelina Jolie se připravuje na zásadní životní změnu

Angelina Jolie se připravuje na zásadní životní změnu. Hollywoodská hvězda se rozhodla opustit Los Angeles a prodat své historické sídlo v hodnotě 25 milionů dolarů, které obývala od roku 2016. Podle zdrojů z jejího okolí už padesátiletá herečka a humanitární pracovnice potají provází potenciální kupce po rozlehlém panství Cecila B. DeMilla. Její další kroky pravděpodobně povedou mimo Spojené státy, kde hledá více soukromí a klidu od neustálého mediálního tlaku.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Padlo konečné rozhodnutí: Princ Harry se už nevrátí

Britský princ Harry se již nevrátí do charitativní organizace Sentebale, kterou v roce 2006 spoluzaložil na počest své matky, princezny Diany. Podle zdrojů blízkých charitě jsou naděje na jeho návrat definitivně uhašeny. Celá organizace je totiž po měsících veřejných sporů, rezignací a propouštění natolik poškozena, že ji vnitřní zdroje označují za příliš zdiskreditovanou pro další spolupráci s vévodou ze Sussexu.

Světové celebrity
princ George z Walesu

Britskou královskou rodinu čeká v tomto roce zásadní milník

Britskou královskou rodinu čeká v nadcházejícím roce zásadní milník. Princ George, který se v červenci 2026 stane teenagerem, opustí svou dosavadní školu Lambrook v Berkshire. Od září pak jako student devátého ročníku (Year 9) nastoupí do prestižní střední školy, což pro budoucího krále i jeho rodiče znamená začátek zcela nové životní etapy.