Více než polovina Američanů si přeje, aby byl Trump dál vyšetřován

Většina Američanů si přeje, aby úřady pokračovaly ve vyšetřování údajných provinění exprezidenta Donalda Trumpa, ukázal v neděli zveřejněný průzkum televize NBC News. Celkem 57 procent dotazovaných si myslí, že by vyšetřování mělo pokračovat, protože se exprezident musí zodpovídat ze svého jednání.

Donald Trump

Naopak 40 procent respondentů vyšetřování považuje za politicky motivované a neschvaluje ho. Prezident Joe Biden má podle stejného průzkumu stabilní podporu 42 procent respondentů.

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) minulý týden v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago zajistili dokumenty s různými stupni utajení. Zásah znamenal mimořádnou eskalaci mnohaměsíčního vyšetřování, které se zabývá osudem některých oficiálních záznamů po Trumpově odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021. Generální prokuratura státu New York vyšetřuje i Trumpovu rodinnou firmu kvůli podezření z nekalých obchodních praktik.

Názor respondentů se výrazně liší podle toho, ke které politické straně se hlásí. Voliči demokratů podporují vyšetřování v 92 procentech, u nestraníků je to 61 procent. Mezi příznivci republikánů, do jejichž řad patří i Trump, je podpora vyšetřování jen 21 procent.

Průzkum také zjistil, že tři čtvrtiny Američanů nejsou spokojené s aktuálním směřováním své země. Rekordních 58 procent dotazovaných se domnívá, že USA už mají nejlepší roky za sebou.

V listopadu se v USA konají takzvané midterm volby, datum je prakticky uprostřed Bidenova čtyřletého prezidentského mandátu. Voliči si budou vybírat všech 435 zástupců ve Sněmovně reprezentantů a třetinu senátorů. Ve stejném termínu se konají mnohé státní a regionální volby. Hlasování po dvou letech od prezidentských voleb je zpravidla indikátorem nálad ve společnosti a může posílit nebo naopak oslabit vládnoucí administrativu.

Srpnovému průzkumu NBC News předcházelo schválení rekordního balíku investic do ochrany klimatu a povzbudivá čísla úřadu práce o vytvoření více než půl milionu nových pracovních míst za poslední měsíc. Podpora prezidenta Bidena se přesto ve srovnání s květnem nezměnila a zůstala na 42 procentech, uvedla NBC News.

Největší podpoře se Biden podle průzkumu těší u voličů Demokratické strany (79 procent), lidí černé barvy pleti (68 procent), obyvatel měst (50 procent) a žen (47 procent). Naopak pouze sedmiprocentní podporu má u republikánů, 21 procent u lidí z venkova a příliš jeho kroky neschvalují ani voliči do 34 let a Hispánci.

Témata: USA | Donald Trump

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 05:28 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Britové pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Bulharsko volilo parlament. Podle exit pollu vede konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Putin má nejméně tři dvojníky, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů okupanty běžné, zjistila AP

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Související:

Nejnovější