Evropské unii v současné době důvěřuje víc než polovina lidí v Česku, nedůvěru v červencovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyjádřilo 41 procent dotázaných. Mírně nadpoloviční důvěru Čechů má také NATO a OSN. O výsledcích průzkumu dnes CVVM informovalo ČTK.
Evropské unii podle průzkumu spíše důvěřuje 46 procent lidí a rozhodně jí věří šest procent. Rozhodnou nedůvěru vyslovilo 14 procent lidí, unii spíše nedůvěřuje 27 procent. Zbylých 16 procent uvedlo, že nevědí.
Proti předchozímu průzkumu z loňského července se podle CVVM výsledky statisticky významně nezměnily. Před rokem EU věřila rovná polovina Čechů. "V delším časovém horizontu vidíme, že důvěra EU byla vyšší mezi lety 2003 až 2010, kdy se stabilně držela nad polovinou a v roce dosáhla 2004 nejvyššího výsledku, když EU důvěřovaly téměř dvě třetiny (64 procent) české veřejnosti. Významnější propady důvěry jsme zaznamenali v letech 2012 a 2016," uvedli autoři průzkumu. Od roku 2018 nepozoruje CVVM významnější výkyvy, doplnilo.
Jiná situace je u důvěry jednotlivým institucím EU, pohybuje se od jedné čtvrtiny po necelé dvě pětiny společnosti a nedůvěra vůči těmto úřadům mírně převažuje nad důvěrou. Třeba Evropské komisi věří 38 procent dotázaných, nedůvěru má u 40 procent. Podobně Evropskému parlamentu vyjádřilo důvěru 37 procent a nedůvěru 43 procent lidí. Některé unijní instituce podle CVVM významný podíl veřejnosti nezná, téměř 30 procent se takto vyjádřilo o předsedovi Evropské rady nebo o takzvaném ministrovi zahraničí EU.
Také důvěra v NATO a OSN se proti minulému průzkumu před rokem významně nezměnila. V Severoatlantickou alianci mělo důvěru 54 procent dotázaných, nevěřilo jí 34 procent. Organizaci spojených národů letos v červenci věřilo 53 procent lidí, nedůvěru vyslovila třetina. "Aktuálně je hodnota důvěry v OSN jedna z nejnižších (obdobně jako v roce 2012, 2016 a 2020)," uvedli autoři průzkumu.
CVVM upozornilo, že důvěra české veřejnosti vůči OSN, NATO a EU je poměrně silně provázaná. "Pokud lidé důvěřují EU, důvěřují častěji i OSN a NATO a naopak," podotkli autoři průzkumu. Více než 900 respondentů se dotazovali mezi 26. červnem a 11. červencem.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.
Už pět osob podezřelých v případu požáru haly v Pardubicích se podařilo zajistit policistům. U nejnověji zadrženého člověka se čeká na výsledek vazebního řízení, další čtyři lidé se momentálně nacházejí ve vazbě.
StarDance sice na televizní obrazovky dorazí až na podzim, ale už na konci března se diváci dozvídají první jména soutěžících. Po Martě Jandové následuje první muž. Pro mnoho lidí bude nejspíš velkou neznámou.
Čeští herci, kteří byli právě na jevišti, možná nevěřili svým očím, ale opravdu je sledovala jedna z největších hollywoodských hvězd. Byl to Leonardo DiCaprio, který momentálně v Česku natáčí nový film.