Viceprezidentka Harrisová byla před rokem pár metrů od bomby u sídla výboru své strany

Současná americká viceprezidentka Kamala Harrisová projela v den loňského útoku na Kapitol kolem místa, kde byla umístěna trubková bomba. Bylo to v blízkosti sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC), kam Harrisová mířila. Byla uvnitř dvě hodiny, než byla bomba objevena.

Kamala Harrisová

Oznámila to dnes zpravodajská stanice CNN, podle níž jde o další příklad bezpečnostního selhání za chaotického loňského 6. ledna.

O tom, že Harrisová byla delší dobu v blízkosti nálože se dosud neinformovalo. Ten den vnikli do sídla Kongresu stoupenci končícího prezidenta Donalda Trumpa ve snaze znemožnit potvrzení výsledků voleb.

CNN zjistila od několika zdrojů, že Harrisové kolona vjela do sídla DNC kolem 11:30 dopoledne a mířila na parkoviště u lavičky, u níž byla později nalezena bomba. Podle CNN se o přítomnosti nynější viceprezidentky v DNC objevily zprávy až letos, když se mluvilo také o evakuaci političky z místa.

Z interní zprávy police Kapitolu vyplývá, že nejmenovaná "chráněná osoba" byla z budovy DNC odvedena v 13:14, tedy sedm minut poté, co police začala bombu prověřovat. Podle CNN byla touto osobu Harrisová.

Harrisová a zvolený prezident Joe Biden měli v době před inaugurací přidělenu ochranu tajné policie. Její agenti měli před příjezdem budoucí viceprezidentky zabezpečit sídlo DNC, příjezdovou cestu, parkoviště, vstupy a východy. CNN uvedla, že to, že byla Harrisová poměrně dlouho v nebezpečí, vyvolává další otázky o zajištění její bezpečnosti. Sídlo DNC je v blízkosti Kapitolu.

Bílý dům zprávu nekomentoval a mluvčí tajné služby v prohlášení uvedl, že služba neposkytuje informace o prostředcích a metodách, jež používá.

To, že Harrisová byla na místě, potvrdila ona sama, když mluvila nedávno u příležitosti prvního výročí událostí v Kapitolu. Řekla, že v ten den sama byla na místě. "Byla jsem v ten den nejen zvolená viceprezidentka, ale také senátorka. A byla jsem to dopoledne zde, v Kapitolu, na slyšení s kolegy ze senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb. Za několik hodin byly prolomeny brány do Kapitolu. Odjela jsem, ale myslela jsem nejen na kolegy, ale i na své zaměstnance, kteří se museli schovat v kanceláři a zabarikádovat se kartotékami," řekla.

Časně odpoledne, v době, kdy Trumpovi příznivci vnikli do Kapitolu, byly objeveny dvě bomby s časovým spínačem a trhavinou. Nevybuchly, ale obě byly funkční. K jejich zneškodnění byly použiti roboti a nebezpečí bylo odvoláno kolem půl páté odpoledne. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) stále pátrá po tom, kdo bomby přinesl a umístil.

U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí

04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…

EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…

Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu

03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…

Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti

03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí

01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…

Fico vítězem voleb na Slovensku. Čaputová ho zítra pověří sestavením vlády

01.10.2023 16:06 Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i…

Související:

Nejnovější