Vídeň zpřísňuje protikoronavirová opatření - lidé, kteří nejsou očkováni proti covidu-19, nebudou smět do restaurací, kaváren, ke kadeřníkům nebo na akce, jichž se účastní více než 25 osob. Od konce příštího týdne budou moci tato místa v rakouské metropoli navštěvovat pouze lidé s potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci, napsal dnes server The Local, podle něhož k podobnému kroku přistupuje také spolková země Horní Rakousy. Negativní test na koronavirus už stačit nebude.
Primátor hlavního města Michael Ludwig dnes uvedl, že přísnější karanténní opatření začnou platit na konci příštího týdne, konkrétní datum nesdělil. V nočních podnicích a klubech už toto pravidlo platí, poznamenal zpravodajský server. "Je pro mě důležité, abychom učinili rozhodnutí dříve, než budou zaplněny jednotky intenzivní péče," zdůvodnil zpřísnění restrikcí sociálnědemokratický vídeňský primátor.
V Horních Rakousích pak od pondělí budou moci lidé mimo jiné do restaurací, hotelů, ke kadeřníkům, do salónů krásy, do divadel či kin ale také do nemocnic jen, pokud se prokážou dokladem o očkování, uzdravení z covidu-19 nebo negativním PCR testem. Totéž bude platit pro akce nad 25 osob.
Epidemická situace se v Rakousku v poslední době zhoršuje, země dnes oznámila 8594 nově prokázaných infekcí koronavirem za poslední den, což je oproti předešlému dni nárůst o 32 procent a blíží se to rekordní denní bilanci z loňského listopadu, kdy testy prokázaly virus u více než 9000 lidí.
Rakouská vláda už dříve představila plán, který na národní úrovni počítá s lockdownem pro neočkované, pokud pacienti s covidem-19 zaplní určité kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Pokud obsadí 500 lůžek, neočkovaní (vyjma těch, co covid-19 prodělali) nebudou smět do restaurací, barů a podobných zařízení. Při obsazení 600 lůžek, budou moci nevakcinovaní lidé opouštět své domovy pouze ze specifických důvodů, popsal už dříve server Deutsche Welle. V současné době je pacienty s covidem-19 obsazeno 352 lůžek a denně jich podle agentury Reuters přibývá více než deset.
V Rakousku je proti covidu-19 plně očkováno zhruba 64 procent obyvatel, poznamenal Reuters, podle něhož tato proočkovanost odpovídá průměru Evropské unie, ale zároveň patří k nejnižším v západním Evropě. Mnoho Rakušanů je skeptických vůči vakcínám, což je postoj, který podporuje krajně pravicová parlamentní Svobodná strana Rakouska (FPÖ).
Poslední týdny zbývají do návratu jedné z nejpopulárnějších talentových soutěží na televizní obrazovky. Na české Nově a slovenské Markíze poběží připravovaná další řada SuperStar. Kdy se diváci dočkají prvního dílu a jaká bude tentokrát výhra?
Policie prozradila novinky z vyšetřování pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z dvojnásobného pokusu o vraždu. Podle nejnovějších informací už není nikdo ze zraněných v ohrožení života.
Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii.
Meteorologové v neděli varovali před návratem tropických teplot, které budou hrozit i zítra, kdy odpolední maxima vyšplhají až na 36 stupňů. Nadále panuje také nebezpečí požárů, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Až na ni dojde, bude to nejsledovanější svatba v československém šoubyznysu. Zatím se však na veselku Dary Rolins a Pavla Nedvěda stále čeká. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by měla proběhnout například o nadcházejícím víkendu či v dohledné době.
Záhadu neznámého muže, jehož si policisté převzali na začátku týdne v Krkonoších, se podařilo objasnit. Potvrdila se domněnka strážců zákona, že se jedná o cizince. Policie o tom informovala na webu.
Lucie Borhyová nechyběla na oslavě kulatin Štefana Margity, kterému je čerstvě 70 let. Právě operní pěvec a manžel zesnulé zpěvačky Hany Zagorové prozradil, že hvězda zpravodajství televize Nova byla hlavní postavou nešťastného incidentu.
Helena Vondráčková obětovala život kariéře v hudebním průmyslu, ale i osudové lásky se nakonec dočkala, když se potkala s Martinem Michalem. Manžel populární zpěvačky si na ni v okamžiku, kdy přeskočila jiskra, myslel už dlouho.
Taťána Kuchařová na sebe nechtěně opět upozornila, když se v Plzni dostala do hledáčku místních městských policistů. Dokonce na nějaký čas ztratila přehled o svém automobilu. Co se přesně stalo?
Eva Adamczyková na letošních zimních olympijských hrách zkompletovala medailovou sbírku ze snowboardcrossu, přesto už je pro ni v životě nejdůležitější role maminky. Jakým směrem povede olympijská šampionka svého syna?
Dominika Mesarošová může směle připravovat svatbu, ačkoliv ani její fanoušci přesně nevědí, kdo se má stát jejím manželem. Nápovědu jim však dala Agáta Hanychová, která byla a už není kamarádkou Mesarošové.
Kdo bude Česko reprezentovat na Oscarech? Výběr kandidáta pokračuje. Akademici původně vybírali z deseti snímků a počet již zúžili na polovinu. Informovala o tom Česká filmová a televizní akademie.