Vitásková: Na Hradě se chci zasloužit o to, aby se lidem dobře žilo

Kandidátka na prezidentku Alena Vitásková by se chtěla na Pražském hradě zasloužit o celospolečenské klima, ve kterém se lidem bude dobře žít. Věří, že pro kandidaturu se jí podaří sesbírat podpisy 100.000 voličů.

Alena Vitásková

A je přesvědčena, že s takovou podporou v prezidentských volbách uspěje. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková to řekla v rozhovoru ČTK.

"Chci se zasloužit o celospolečenské klima, ve kterém se bude lidem dobře žít, kam se budou jejich děti rády vracet v případě, že budou studovat v zahraničí, kde se bude dařit podnikatelskému sektoru, kde bude vymahatelnost práva a spravedlnost pro všechny občany stejná," řekla uchazečka o funkci prezidentky.

Oslovit chce všechny voliče bez ohledu na politickou příslušnost nebo náboženské vyznání, a to bez podpory politických stran. "Prezident by měl být po všech stránkách nestranicky orientován," poznamenala. Dodala, že ona sama takovému požadavku odpovídá, protože nikdy v žádné straně nebyla.

Do voleb se plánuje přihlásit díky podpisům voličů, pod petici jich musí sehnat 50.000. Na svém webu uvádí, že ke konci září jich měla 65.000. Celkem jich chce sehnat 100.000. "Chci mít silný mandát od občanů. Protože když do toho půjdu, tak já prostě vyhraju. A bez silného mandátu by to nešlo," zdůraznila. Podpisy shání jen za pomoci dobrovolníků, služby placené agentury odmítla. "Zaplacené podpisy" by jí nedaly jistotu voličské podpory, podotkla. Získání 100.000 podpisů označila za určitý "marketingový průzkum", nakolik jsou lidé ochotni ji ve volbách podpořit.

Po získání dostatečného počtu podpisů chce nastartovat samotnou kampaň, která bude postavena na kontaktu s voliči. Za nejtěžší část označila financování kampaně. Bez silného zázemí, jaké mají někteří protikandidáti, se podle ní peníze hůř shánějí. Má ale připravené dohody s několika dárci, kteří jí poskytnou řádově statisíce korun. Ona sama do kampaně vloží milion korun.

Prezident by měl podle ní fungovat před zákonodárci jako moderátor a měl by s nimi projednávat například zákony a své výhrady k nim. Pracovat by měl na vytváření právního prostředí, ve kterém budou mít občané důvěru ve stát a státní instituce. "To je obrovská práce a nedělala se důsledně ze strany prezidentů," uvedla.

Na spolupracovníky na Hradě by měla vysoké nároky. "Stejně jako na sebe je mám i na své okolí," podotkla. Vyžadovala by vysoký morální i odborný kredit, důležité by pro ni bylo i jejich vystupování. "Protože Hrad je vizitka státu, a proto všichni zaměstnanci včetně mě ho musí reprezentovat," řekla.

Jako své slabé stránky vidí možná až přehnaný perfekcionismus a to, že neumí prohrávat. Na druhou stranu se nikdy nevzdává a vždy bojuje. "Dokážu jít proti proudu, nebojím se mít názor jiný než ostatní a dokážu si ten názor obhájit. A pokud se spletu, umím to přiznat a vyhodnotit, že jsem mohla udělat chybu," doplnila.

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější