Kandidátka na prezidentku Alena Vitásková by se chtěla na Pražském hradě zasloužit o celospolečenské klima, ve kterém se lidem bude dobře žít. Věří, že pro kandidaturu se jí podaří sesbírat podpisy 100.000 voličů.
A je přesvědčena, že s takovou podporou v prezidentských volbách uspěje. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková to řekla v rozhovoru ČTK.
"Chci se zasloužit o celospolečenské klima, ve kterém se bude lidem dobře žít, kam se budou jejich děti rády vracet v případě, že budou studovat v zahraničí, kde se bude dařit podnikatelskému sektoru, kde bude vymahatelnost práva a spravedlnost pro všechny občany stejná," řekla uchazečka o funkci prezidentky.
Oslovit chce všechny voliče bez ohledu na politickou příslušnost nebo náboženské vyznání, a to bez podpory politických stran. "Prezident by měl být po všech stránkách nestranicky orientován," poznamenala. Dodala, že ona sama takovému požadavku odpovídá, protože nikdy v žádné straně nebyla.
Do voleb se plánuje přihlásit díky podpisům voličů, pod petici jich musí sehnat 50.000. Na svém webu uvádí, že ke konci září jich měla 65.000. Celkem jich chce sehnat 100.000. "Chci mít silný mandát od občanů. Protože když do toho půjdu, tak já prostě vyhraju. A bez silného mandátu by to nešlo," zdůraznila. Podpisy shání jen za pomoci dobrovolníků, služby placené agentury odmítla. "Zaplacené podpisy" by jí nedaly jistotu voličské podpory, podotkla. Získání 100.000 podpisů označila za určitý "marketingový průzkum", nakolik jsou lidé ochotni ji ve volbách podpořit.
Po získání dostatečného počtu podpisů chce nastartovat samotnou kampaň, která bude postavena na kontaktu s voliči. Za nejtěžší část označila financování kampaně. Bez silného zázemí, jaké mají někteří protikandidáti, se podle ní peníze hůř shánějí. Má ale připravené dohody s několika dárci, kteří jí poskytnou řádově statisíce korun. Ona sama do kampaně vloží milion korun.
Prezident by měl podle ní fungovat před zákonodárci jako moderátor a měl by s nimi projednávat například zákony a své výhrady k nim. Pracovat by měl na vytváření právního prostředí, ve kterém budou mít občané důvěru ve stát a státní instituce. "To je obrovská práce a nedělala se důsledně ze strany prezidentů," uvedla.
Na spolupracovníky na Hradě by měla vysoké nároky. "Stejně jako na sebe je mám i na své okolí," podotkla. Vyžadovala by vysoký morální i odborný kredit, důležité by pro ni bylo i jejich vystupování. "Protože Hrad je vizitka státu, a proto všichni zaměstnanci včetně mě ho musí reprezentovat," řekla.
Jako své slabé stránky vidí možná až přehnaný perfekcionismus a to, že neumí prohrávat. Na druhou stranu se nikdy nevzdává a vždy bojuje. "Dokážu jít proti proudu, nebojím se mít názor jiný než ostatní a dokážu si ten názor obhájit. A pokud se spletu, umím to přiznat a vyhodnotit, že jsem mohla udělat chybu," doplnila.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.