Vítězný kandidát Spolu z hradeckého kraje se chce zaměřit na školství

Ředitele Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Ondřeje Matěje Havla (TOP 09), který kandidoval v koalici Spolu, poslaly do Sněmovny preferenční hlasy. Na společné kandidátce ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidoval ze čtvrtého místa, přičemž v kraji dostal z koalice Spolu nejvíc preferenčních hlasů, 10.858. Takový úspěch nepředpokládal. Čtyřiatřicetiletý Havel to dnes řekl ČTK. Pokračování ve funkci ředitele gymnázia teprve zváží, ve Sněmovně se chce zaměřit na školství.

Volební štáb koalice Spolu

"Mám (ve škole) rozjetých několik projektů, které chci dotáhnout, nechci odcházet od rozdělané práce. Poté si vyhodnotím, jestli dokážu dělat obě věci smysluplně, nebo ne. Dávám tomu několik měsíců. Pokud to nepůjde, nechám se na pozici ředitele vystřídat," řekl ČTK.

Podle něj je potřeba pokračovat v reformě školství a vnést do ní více odvahy. Prioritou ve Sněmovně bude pro něj inovace a modernizace školství.

"Školství není stále prioritou, to mě trápí. Sice se platy učitelům zvedly, to ale bylo už z neudržitelné úrovně na úroveň řekněme funkční. Nejde stále o komfort pro ředitele, pro školství v tom slova smyslu, že bychom si mohli učitele vybírat. Do škol stále nepřicházejí ti, pro které je školství povoláním první volby, a to by se mělo změnit," řekl ČTK Havel.

V hradeckém kraji se do Sněmovny ze Spolu kromě Havla dostal také bývalý šéf lidovců a poslanec Pavel Bělobrádek, který kandidoval ze druhého místa a získal v koalici v kraji druhý nejvyšší počet hlasů,10.691. Lídr kandidátky Spolu v kraji poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) obdržel 8743 preferenčních hlasů, což stačilo na třetí příčku. Do Sněmovny se dostal ze Spolu v kraji ještě právník Pavel Staněk (ODS), který kandidoval ze třetího místa, získal 7321 hlasů.

"Můj výsledek ve volbách mě velice překvapil. Ještě jsem nedokázal zanalyzovat, co za tím bylo. Myslím si, že k tomu mohlo přispět i to, že jsem nikdy nikam nekandidoval, byl jsem nová tvář, i práce, která za mnou je, a možná také věk," řekl ČTK Havel.

Volby do Sněmovny v kraji vyhrálo Spolu, získalo 28,58 procenta a čtyři poslance. Na druhém místě je ANO, má 26,99 procenta a čtyři poslance. Třetí koalice Pirátů a STAN dostala 15,13 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Jednoho poslance bude mít čtvrtá SPD se ziskem 9,05 procenta hlasů.

"V kraji je to fantastický výsledek. Co za tím stálo? Myslím, že jsme splnili to, k čemu nás vybízela náměstí díky Milionu chvilek, aby se demokratická opozice do voleb spojila. Vytvořily se dvě koalice, to voliči ocenili. Chtěli změnu a tu jim nabízíme," řekl ČTK Havel.

Poslaneckou sněmovnu nejspíš povede Pekarová Adamová

19.10.2021 20:23 Aktualizováno Kandidátkou koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post předsedkyně nové…

Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO budou i Brabec a Havlíček

19.10.2021 20:16 Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel…

Babiš a vláda by už neměli činit klíčová rozhodnutí, míní Fiala

19.10.2021 19:55 Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) by už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet,…

Vondráček nebude za ANO jednat o složení sněmovních orgánů

19.10.2021 19:52 Aktualizováno Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s…

Plaga odmítá Vojtěchův návrh s nošením roušek při školní výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci, píší média v zahraničí

19.10.2021 19:11 Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média…

Velká Británie ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s covidem od března

19.10.2021 18:38 Británie dnes ohlásila 223 nových úmrtí pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejhorší…

Vojtěch přišel s novými opatřeními. V práci respirátory, v restauracích…

19.10.2021 17:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Mynář neodstoupí a Babišem se odvolat nenechá. Podle právníka ale nemá na…

19.10.2021 17:41 Aktualizováno Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář neodstoupí. V dnešním prohlášení uvedl, že…

Tempel má být ihned propuštěn, rozhodl ÚS

19.10.2021 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Související:

Nejnovější

reklama