Vítězný kandidát Spolu z hradeckého kraje se chce zaměřit na školství

Ředitele Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Ondřeje Matěje Havla (TOP 09), který kandidoval v koalici Spolu, poslaly do Sněmovny preferenční hlasy. Na společné kandidátce ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidoval ze čtvrtého místa, přičemž v kraji dostal z koalice Spolu nejvíc preferenčních hlasů, 10.858. Takový úspěch nepředpokládal. Čtyřiatřicetiletý Havel to dnes řekl ČTK. Pokračování ve funkci ředitele gymnázia teprve zváží, ve Sněmovně se chce zaměřit na školství.

Volební štáb koalice Spolu

"Mám (ve škole) rozjetých několik projektů, které chci dotáhnout, nechci odcházet od rozdělané práce. Poté si vyhodnotím, jestli dokážu dělat obě věci smysluplně, nebo ne. Dávám tomu několik měsíců. Pokud to nepůjde, nechám se na pozici ředitele vystřídat," řekl ČTK.

Podle něj je potřeba pokračovat v reformě školství a vnést do ní více odvahy. Prioritou ve Sněmovně bude pro něj inovace a modernizace školství.

"Školství není stále prioritou, to mě trápí. Sice se platy učitelům zvedly, to ale bylo už z neudržitelné úrovně na úroveň řekněme funkční. Nejde stále o komfort pro ředitele, pro školství v tom slova smyslu, že bychom si mohli učitele vybírat. Do škol stále nepřicházejí ti, pro které je školství povoláním první volby, a to by se mělo změnit," řekl ČTK Havel.

V hradeckém kraji se do Sněmovny ze Spolu kromě Havla dostal také bývalý šéf lidovců a poslanec Pavel Bělobrádek, který kandidoval ze druhého místa a získal v koalici v kraji druhý nejvyšší počet hlasů,10.691. Lídr kandidátky Spolu v kraji poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) obdržel 8743 preferenčních hlasů, což stačilo na třetí příčku. Do Sněmovny se dostal ze Spolu v kraji ještě právník Pavel Staněk (ODS), který kandidoval ze třetího místa, získal 7321 hlasů.

"Můj výsledek ve volbách mě velice překvapil. Ještě jsem nedokázal zanalyzovat, co za tím bylo. Myslím si, že k tomu mohlo přispět i to, že jsem nikdy nikam nekandidoval, byl jsem nová tvář, i práce, která za mnou je, a možná také věk," řekl ČTK Havel.

Volby do Sněmovny v kraji vyhrálo Spolu, získalo 28,58 procenta a čtyři poslance. Na druhém místě je ANO, má 26,99 procenta a čtyři poslance. Třetí koalice Pirátů a STAN dostala 15,13 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Jednoho poslance bude mít čtvrtá SPD se ziskem 9,05 procenta hlasů.

"V kraji je to fantastický výsledek. Co za tím stálo? Myslím, že jsme splnili to, k čemu nás vybízela náměstí díky Milionu chvilek, aby se demokratická opozice do voleb spojila. Vytvořily se dvě koalice, to voliči ocenili. Chtěli změnu a tu jim nabízíme," řekl ČTK Havel.

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

U Slaného se srazil motocykl s autobusem a několika auty, na místě jsou…

22.05.2022 19:31 Aktualizováno Na obchvatu Slaného na Kladensku se dnes v podvečer srazil motocykl s autobusem a dvěma osobními…

Na jezu na řece Úpě se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:18 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potravinové zásoby státu by Čechům vydržely na den. Navýšení by vyšlo na…

22.05.2022 16:55 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

22.05.2022 14:40 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Přezkoumání rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH nebylo iniciativou…

22.05.2022 12:32 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Cestovní pojištění v nejbližších týdnech citelně zdraží

22.05.2022 10:30 Cestovní pojištění v nejbližších týdnech zdraží proti loňskému roku o deset až 17 procent. Vyplývá…

Fiala a BIS navrhují sladit terminologii zákona o zpravodajských službách

22.05.2022 10:10 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česká republika už udělila víza 350.795 uprchlíkům z Ukrajiny

22.05.2022 09:51 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:25 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Související:

Nejnovější