Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud přes 233.000 víz. V sobotu jich přibylo téměř 3000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se od počátku války zaregistrovalo téměř 127.000 uprchlíků. Ministerstvo vnitra o tom dnes informovalo na twitteru.
Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do České republiky kolem 300.000 běženců. Téměř polovinu uprchlíků tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
Počty udělených víz v posledních dnech klesají. V pondělí vnitro udělilo přes 7000 víz, v úterý a ve středu okolo 5000 víz, ve čtvrtek necelých 4000 a v pátek zhruba 3600. Snižuje se i počet lidí, kteří se registrují na cizinecké policii. V sobotu se jich nahlásilo přes 1500. Svůj pobyt nemusí hlásit děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů ministerstva vnitra mezi uprchlíky přes 35 procent.
Nejvíce běženců zůstává stále v Praze, jejich počet se podle statistik ministerstva vnitra blíží 57.000. Pražské asistenční středisko, které je společné pro Prahu a Středočeský kraj, dosud odbavilo 56.600 lidí.
Uprchlíci před válkou dostávají od úterý nově víza za účelem dočasné ochrany. Mohou tak pobývat na území České republiky až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.
Vláda chce kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků prodloužit nouzový stav zhruba o dva měsíce. Poslanci žádost posoudí na mimořádné schůzi v úterý. Kabinet zatím vyhlásil nouzový stav 4. března na 30 dní.
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes tři a půl milionu lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Třináctiletá North West, dcera televizní hvězdy Kim Kardashian a mezinárodně známého rappera Kanyeho Westa, překvapila veřejnost prohlášením o svých plánech do budoucna. Navzdory tomu, že úspěšně rozjíždí vlastní hudební kariéru, by si v budoucnu ráda vyzkoušela zcela běžné zaměstnání.
Hudební svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 80 let zemřela legendární písničkářka a ikona country hudby Dolly Parton. Smrt slavné umělkyně oznámil její synovec Brian Seaver prostřednictvím videa zveřejněného 25. srpna na sociální síti Instagram.
Chystané říjnové koncerty amerického rappera Kanyeho Westa v Petrohradu se ocitly v ohrožení. Petrohradská Gazprom Aréna zrušila plány na pořádání dvou vystoupení s tím, že na pronájem stadionu pro tyto akce nebyla podepsána žádná oficiální smlouva. Oznámení přišlo v době, kdy pořadatelé již spustili prodej vstupenek a během prvních čtyřiceti osmi hodin prodali přes osmdesát tisíc lístků v hodnotách od tisíců po desítky tisíc rublů.
Americká herečka Sandra Bullock promluvila v podcastu SmartLess o náročném období, kdy její partner Bryan Randall bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou.
Přední módní stylistka Ciara Russell ve svém nejnovějším rozboru upozorňuje, že chystaný návrat Meghan Markle do Velké Británie by mohl výrazně ohrozit dosavadní dominantní postavení princezny Kate v oblasti módy a veřejného stylu. Princezna z Walesu si přitom v posledních šesti letech užívala pozici hlavní módní ikony britského královského dvoru bez přímé přítomnosti své švagrové, přičemž dokázala okamžitě vyprodat téměř jakýkoliv oděv či doplňky.
Modelka a osobnost televizní zábavy Katie Price se snaží obnovit přátelský vztah se svým prvním manželem, zpěvákem Peterem Andrem.
Popová zpěvačka Taylor Swift promluvila o svém osobním přístupu ke kritice a o způsobech, jak se vyrovnává s negativními ohlasy. Během rozhovoru v rámci programu Icon Sessions v Grammy Museu v Los Angeles odpovídala na otázky výkonného ředitele Národní akademie umění a věd nahrávání Harveyho Masona Jr.
Rumer Willis, nejstarší dcera herce Bruce Willise, podstoupila preventivní vyšetření zaměřené na riziko rozvoje demence a Alzheimerovy choroby. K tomuto kroku se rozhodla na základě rodinné anamnézy poté, co byl jejímu otci v roce 2023 diagnostikován frontotemporální demence.
Manželé David a Victoria Beckhamovi se vydali na romantickou dovolenou do italského letoviska Portofino, kde v roce 1997 začínal jejich vztah. Cesta měla dvojici posloužit jako druhé líbánky a pomoci jim překonat náročné období spojené se spory v rodině.
Návrat prince Harryho a Meghan Markleové do Velké Británie přináší otázky ohledně jejich budoucího fungování v rámci královské rodiny.
Pilot Formule 1 Lewis Hamilton se dále sbližuje s rodinou své partnerky Kim Kardashianové, když se připojil k oslavám devětadvacátých narozenin její mladší sestry Kylie Jennerové. Jedenačtyřicetiletý závodník, který se známou televizní celebritou tvoří pár od začátku roku, strávil s členy vlivné rodiny společné chvíle během svátečního pobytu na Havaji.
Bývalý osobní strážce světových celebrit Simon Newton poodhalil zákulisí práce pro nejznámější osobnosti planety i důvody, které ho vedly k náhlému ukončení kariéry v bezpečnostním sektoru.