Počet víz dočasné ochrany, které Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům za téměř půlrok trvání rusko-ukrajinského konfliktu, překročil 410.000. K dnešku jich ministerstvo vnitra eviduje 410.459. Ve středu bylo víz, která umožňují běžencům pobývat v zemi až rok, 1096, proti minulému týdnu o čtyři desítky méně. Vyplynulo to z údajů, která ministerstvo zveřejnilo na twitteru.
Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.
Cizinecké policii se ve středu nahlásilo 1854 lidí a od únorového začátku války 410.039 uprchlíků. Na policii nemusí hlásit pobyt děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva asi třetina. Z dospělých je pak 72 procent žen. Podle dat ze zápisů do škol příchozích z Ukrajiny v Česku zůstává méně než 300.000. Ministerstvo práce a sociálních věcí ve středu uvedlo, že přes 101.000 z nich si našlo v Česku práci. Údaj podle něj vychází z informací, které má úřad práce od zaměstnavatelů.
Počet dočasných víz vydaných Ukrajincům v ČR je v posledních třech týdnech podobný. V pondělí a středy přesáhl tisícovku, v úterý a čtvrtky jich bylo kolem 500 a v pátky okolo 800. O víkendových dnech bylo vydaných víz maximálně několik desítek, minulý víkend Česko poprvé neudělilo od začátku rusko-ukrajinské války ani jedno vízum dočasné ochrany.
Britská celebrita Katie Price prožívá po své čtvrté svatbě krušné chvíle. Podle exkluzivních informací deníku Mirror se cítí „ponížená“ neutichajícími kontroverzemi, které obklopují jejího nového manžela, dubajského podnikatele Leeho Andrewse. Situace zašla tak daleko, že se sedmačtyřicetiletá hvězda rozhodla povolat právníky, aby umlčela Leeho bývalou snoubenku Alanu Percivalovou, která o svém ex-partnerovi vynáší jedno šokující svědectví za druhým.
Princ Harry a Meghan Markleová čelí dalším profesním potížím. Podle informací serveru Page Six se jejich filmové projekty pro Netflix ocitly na mrtvém bodě, což vyvolává vážné pochybnosti o budoucnosti jejich lukrativní smlouvy se streamovacím gigantem. Pár, který v září 2020 podepsal exkluzivní kontrakt v hodnotě několika milionů dolarů, má nyní problém doručit nový obsah, který by navázal na úspěch jejich úvodního dokumentu.
Zejména opoziční politici v neděli reagovali na rozhodnutí moderátora Václava Moravce, který po 21 letech odchází z České televize. Nakonec se však ozval i premiér Andrej Babiš (ANO). V nadsázce prohlásil, že jeho vláda má průšvih.
Dara Rolins má v životě několik rolí. Tou nejviditelnější je zpěvačka, ale ona sama má určitě na prvním místě roli maminky. V té s hrdostí sleduje, jak z její dcery Laury roste mladá dáma. Na holčičku je pyšný i její otec.
Bývalému princi Andrewovi, jenž aktuálně vystupuje jako Andrew Mountbatten-Windsor, zůstane alespoň jeden z titulů, který souvisí s britskou metropolí. Informovala o tom BBC. Pravidla totiž odebrání titulu neumožňují.
Česko se v minulém týdnu dočkalo rozuzlení sporu mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou. Kdo čekal velké drama, ten byl nejspíš zklamaný. Spolupráce obou podcasterek nekončí. Jedna z nich dokonce přiznala, že čekala ostřejší konfrontaci.
Česká televize respektuje rozhodnutí moderátora hlavní politické diskuze Václava Moravce, který po 21 letech končí ve veřejnoprávní televizi. Podle vedení média ale není pravda, že by v ČT nebyla garantována nezávislost redakční práce.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v příštím týdnu jednat se zástupci Evropské unie o obnovení dodávek ropy, které podle Bratislavy zastavil Kyjev. Fico dokonce prohlásil, že pokud ropovod Družba není poškozený, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je prý schopný ho poškodit.
Z Hollywoodu do Česka přijelo natáčet několik slavných osobností světové kinematografie. Při vší úctě k sympatické herečce Jennifer Lawrence si největší pozornost zaslouží její hvězdný kolega Leonardo DiCaprio.
Začíná další březnový týden, podle meteorologů se ale můžeme těšit na dubnové počasí. Předpověď slibuje nadprůměrné teploty, ale i více srážek než v předchozích dnech. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Izraelská armáda varovala nového íránského vůdce, jehož volba se nadále očekává. Vojáci se hodlají zaměřit i na osoby, které budou nástupce ajatolláha Chameneího volit. Podle posledních informací by nový vůdce mohl být znám ještě během víkendu.
Simona Krainová má v posledních dnech jen jedno téma. Je to Dubaj. Turisticky vyhledávanou destinací otřáslo současné napětí na Blízkém východě, přesto se tam modelka se svou rodinou stěhuje. Jak odhalila, děti se dostaly na zdejší školy.