Víza v neděli v Česku získalo 28 uprchlíků z Ukrajiny

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády
Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády, foto: FREE Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN
ČTK 11. července 2022 08:46
Sdílej:

Vízum dočasné ochrany získalo v neděli v Česku 28 uprchlíků z Ukrajiny, o tři více než před týdnem. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu víza dostalo 390.250 běženců. Na twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo vnitra. Cizinecké policii se od začátku války přihlásilo 347.389 lidí, v neděli jich přibylo 1400. Hlásit se nemusejí děti mladší 15 let, kterých je podle statistik mezi uprchlíky z Ukrajiny zhruba třetina.

Přesný počet uprchlíků před válkou, kteří pobývají v České republice, není znám, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle červnového odhadu úřadů zůstává v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi.

Počet vydaných víz, která umožňují jejich držitelům pobývat v zemi až rok a zpřístupňují jim veřejné zdravotní pojištění, vzdělání či trh práce, postupně klesá. Zvyšuje se ale po víkendech a volných dnech, kdy fungují některá krajská asistenční centra v omezeném režimu.

Nejvíce běženců je podle statistik ministerstva vnitra v Praze, zhruba 90.000. Dnes se znovu otevřelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech, které hlavní město kvůli přetíženosti a nedostatku ubytovacích kapacit v polovině června uzavřelo. V provozu bude od pondělí do čtvrtka mezi 08:00 a 15:00 a v pátek od 08:00 do 14:00. Uprchlíkům pomůže se zařízením povolení k pobytu, zdravotního pojištění a dalších úkonů. Město nicméně již kvůli naplněné kapacitě nebude s výjimkou provizorních stanových městeček a kapacit zajišťovaných Správou uprchlických zařízení nabízet Ukrajincům ubytování.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Dara Rolins

"Těším se, ale..." Dara Rolins poslala fanouškům jasný vzkaz

Fanoušci Dary Rolins mohli do poslední chvíle doufat, že si popová hvězda rozmyslí plánovanou koncertní pauzu. Slovenská zpěvačka se nicméně během tropického víkendu ozvala a dala jasně najevo, že na svých úmyslech nic měnit nebude. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Jak dopadl soud? Agáta Hanychová tvrdí něco jiného než Soukup

Ve sporech slavných osobností je občas těžké se zorientovat, protože si říkají, co chtějí. Jaromír Soukup po pondělním soudním jednání tvrdil, že padlo rozhodnutí v jeho prospěch. Jenže pak se ozvala Agáta Hanychová, respektive její právní zástupce. 

Domácí
Metro

Metro čeká velké prázdninové omezení provozu. Začíná už v sobotu

V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati. 

Světové celebrity
Taylor Swift

Novináři se dostali ke smlouvám, které nutí Taylor Swift podepsat svatební hosty. Jsou k ničemu

Smlouvy o mlčenlivosti (NDA), které hosté plánované svatby zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho museli podepsat, mají nečekaný háček. Ačkoli se původně zdály být naprosto nekompromisní, podle zjištění serveru TMZ dokumenty neobsahují žádné finanční postihy ani jiné stanovené tresty pro případ, že by někdo detaily o ostře sledovaném obřadu vyzradil.