Růst platů v politice je velkým tématem posledních dní. Příslušný návrh od ministerstva práce a sociálních věcí už je na stole, přičemž úřad deklaruje, že se musí řídit rozhodnutím Ústavního soudu. Podle členů vlády ale ještě není všem dnům konec, úpravy jsou stále možné.
Vláda na čtvrtečním jednání návrh ministerstva práce a sociálních věcí neprojednávala, ovšem diskuze o problematice se vedla. "S návrhem nesouhlasíme. Budeme se na příštím jednání vlády věnovat podobě, která by mohla být únosná," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po schůzi kabinetu.
Kupka je toho názoru, že růst platů ústavních činitelů by měl odpovídat mzdovému vývoji ve společnosti. Z rozhodnutí Ústavního soudu podle něj vyplývá pouze to, jak stoupnou platy soudců.
Návrh zákona, kterým dochází k nastavení platových základen poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta republiky, soudců a dalších vysokých funkcionářů pro příští rok, předložilo Jurečkovo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad tvrdí, že k úpravě musí dojít v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů.
Resort připomněl, že letos zůstaly odměny pro politiky v rámci konsolidačního balíčku na loňské úrovni, přičemž v letech 2021 a 2022 byly zcela zmrazeny. Do budoucna se počítalo s automatickým navyšováním bez politického vlivu ve vazbě na vývoj průměrné mzdy. Princip však narušilo soudní rozhodnutí.
"Jasně jsme řekli, že chceme růst platů vrcholných politiků snižovat," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že vláda přišla s konkrétními kroky v rámci konsolidačního balíčku přijatého loni v listopadu. "Deklarovali jsme, že platy ústavních činitelů porostou pomalejším tempem v rámci solidarity s reálně klesajícími platy v ekonomice. To se navíc stalo už v roce 2021 a 2022, kdy byly platy politiků zmrazené. Totéž platí i pro letošní rok," zmínil.
"Související změna ale byla ze strany soudců, kterých se také týkala, napadena. Nejdříve před obecným soudem, později před Ústavním soudem, jehož rozhodnutí nyní musíme respektovat. Proto MPSV přišlo s návrhem, bez kterého by představitelům státní moci vůbec nemohl být vypočítán plat na příští rok," vysvětlil vicepremiér.
Návrh je podle ministerstva přímým důsledkem nálezu Ústavního soudu z 15. května 2024, jímž soud od příštího roku zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů soudců, ale jejich prostřednictvím i představitelů státní moci a státních zástupců, z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Podle soudu totiž letošní snížení platů soudců odporovalo ústavnímu pořádku.
"Jsme dlouhodobě toho názoru, že nikdo – tedy ani politici – by si neměl určovat vlastní plat. Proto vláda už dříve prosadila automatické určování výše platové základny. Jde o transparentní řešení, které znamená, že o platech nerozhodují politici. Nyní se ale ukázalo, že o něm de facto rozhodují soudci. Nepovažujeme to za správné. Změna, kterou nyní MPSV navrhlo, je tak nucenou úpravou, která pouze ctí, co nařídil Ústavní soud," dodal Jurečka.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.