Vláda bude k regulaci prodeje nikotinových sáčků nejspíš neutrální

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně.
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 9. července 2022 8:04
Sdílej:

Vláda zřejmě bude neutrální k poslanecké novele, jejímž smyslem je zakázat prodej nikotinových sáčků lidem pod 18 let věku. Další novelu o regulaci používání tohoto zboží zřejmě odmítne. Vyplývá to z návrhu stanovisek k předlohám na vládním webu.

Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Tvůrci novely kolem Marka Nováka (ANO) zdůvodnili potřebu regulace tím, že na nikotinový sáček je možné pohlížet jako na nebezpečnou chemickou směs, jelikož nikotin je závazně klasifikovaný jako nebezpečná látka. Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám.

Novelou proto poslanci ANO chtějí zakázat prodej nikotinových sáčků lidem mladším 18 let, jako je tomu například u tabákových výrobků a elektronických cigaret. Omezení by platilo také pro automaty a pro e-shopy, jejich provozovatelé by museli předem hlásit systém ověřování věku ministerstvu zdravotnictví, které se k novele postavilo neutrálně.

Novelu podle předkládací zprávy podpořila ministerstva školství, průmyslu a obchodu. Proti byl národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil a ministerstvo zemědělství, podle něhož by ke kontrole dodržování zákazu neměla být příslušná Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ministerstvo zdravotnictví se k předloze postavilo neutrálně, poslancům vytklo nedostatky v sankcích za porušení zákazu.

Druhá z novel, kterou připravili Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO), by zakázala lidem používat nikotinové sáčky ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách. Obce by dostaly pravomoc zakázat vyhláškou používání těchto sáčků mimo jiné v okolí škol.

Tuto regulaci podle vládního webu podpořilo ministerstvo školství, ministerstvo průmyslu a obchodu bylo neutrální a proti byl Vobořil a ministerstvo zdravotnictví. Podle něj "cesta zákazu používání nikotinových sáčků, včetně u nich absurdního procesu kontroly, kdy je ve většině případů potřeba donutit kontrolovanou osobu k otevření úst, není proporcionální, ani rozumná".

Kabinet by měl podle navrhovaného stanoviska navíc nesouhlas zdůvodnit tím, že smyslem zákazu kouření ve veřejných prostorách je především ochrana zdraví nekuřáků před následky pasivního kouření. V případě nikotinových sáčků tento důvod odpadá, uvádí se v materiálu.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Alexander De Croo

Belgický premiér De Croo čelil pokusu o otravu

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Mimořádná zpráva
Zahraničí
Masivní požáry v Kalifornii

Apokalypsa v Kalifornii: Los Angeles je v plamenech. Tisíce lidí přišly o domovy, hasiči nemají vodu

Los Angeles čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof posledních let. Pět aktivních požárů v této oblasti již spálilo téměř 27 tisíc akrů půdy, přičemž dva největší – Palisades a Eaton – jsou zcela nezkrocené a zuří druhou noc. Zatím je potvrzeno pět mrtvých a více než 137 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Světové celebrity
Vánoční koncert princezny Kate s názvem Together at Christmas

Princezna Kate slaví. Po roce plném nejistoty je dnešní den výjimečný

Princezna Kate ve čtvrtek slaví 43. narozeniny, které sice nejsou kulatým jubileem, přesto je lze označit za výjimečné. Loni si totiž nikdo v Británii nemohl být jistý tím, že se jich manželka prince Williama dožije. Sváděla totiž náročný a naštěstí i úspěšný boj s rakovinou. 

Zahraničí
Měsíc

Závod mezi USA a Čínou o dobytí Měsíce odstartoval. Otázek je víc než odpovědí

Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.