Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky. Pobídky jsou podle něj důležité, vláda ale musí vést debatu o tom, zda je vhodné stamiliony korun podporovat jen jeden sektor kreativního průmyslu, jímž audiovize je. Baxa to řekl v diskusi v pořadu Otázky Václava Moravce České televize přenášeném z filmového festivalu v Karlových Varech.
Asociace producentů v audiovizi (APA) před několika dny uvedla, že český audiovizuální průmysl dosáhl v roce 2021 rekordního obratu téměř 12 miliard korun. Překonal tím i zatím nejlepší obrat 9,46 miliardy korun z roku 2019. Audiovizuální průmysl v ČR se ale podle producentů řítí do propasti, důvodem jsou podle asociace zastavené filmové pobídky. Obrat zahraničních projektů v roce 2021 tvořil 8,73 miliardy korun, tedy 70 procent celkového obratu audiovizuálního průmyslu.
Baxa uvedl, že situaci pobídek vyřeší novela audiovizuálního zákona. Filmaři ale upozorňují, že je třeba situaci řešit akutně. Nový zákon nebude přijat dříve než v roce 2024.
Na filmové pobídky stát dává ročně 800 milionů korun, zájem filmařů je ale tak velký, že peníze nestačí Filmaři dlouhodobě požadují systémovou změnu a varují před tím, že zahraniční štáby odejdou do jiných zemí. Letos byl systém pobídek pro velký zájem žadatelů zastaven už v lednu.
"Krátkodobé řešení situace, že by se do systému teď přidalo mnoho set milionů korun, nemohu slíbit," řekl dnes Baxa. Vláda podle něj bude o možnosti navýšit rozpočet Státního fondu kinematografie, jehož prostřednictvím se pobídky vyplácejí, v souvislosti s připravovanou novelou zákona o státním rozpočtu. "Podpora kreativního průmyslu je důležitá, netýká se ale jen filmu. Je to politické rozhodnutí, zda dát do jednoho oboru tolik peněz v současné situaci sužované inflací," uvedl ministr.
Podle filmařů krize, k níž audiovizuální průmysl v Česku míří, způsobuje najednou několik faktorů. Včetně paralyzovaného systému pobídek je to i nevyužitá možnost vložit do transpozice evropské směrnice o vysílacích platformách povinnost odvádět část z příjmů na podporu kinematografie v zemi, kde platformy působí; domácí české platformy přitom tuto povinnost mají. Takové odvody by byly dalším zdrojem Státního fondu kinematografie.
Filmaři se obávají také avizovaných úspor České televize, která je význačným koproducentem českého filmu. Její ředitel Petr Dvořák dnes zopakoval, že pokud ČT nezvýší své příjmy, namísto čtyř desítek koprodukcí ročně by jich mohla být polovina a podpora filmů do kino distribuce klesne v příštích dvou letech o 90 milionů korun, tedy téměř na polovinu.
Dvořák již dříve navrhoval zvýšení koncesionářského poplatku ze 135 korun na 150 korun, to jak dnes potvrdil Baxa, nebude mít vládní podporu. Druhou možností je podle Dvořáka zvýšit České televizi zdroje z reklamy a třetí možností pak přehodnotit to, kdo platí koncesionářský poplatek a změnit tento systém. Dnes ho platí domácnosti, které mají televizi. Podle Dvořáka mnoho lidí podepíše prohlášení, že televizi nemají, poplatek neplatí, ale vysílání sledují třeba na laptopu.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.