Vláda bude o zvýšení rozpočtu na filmové pobídky jednat, řekl Baxa

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky. Pobídky jsou podle něj důležité, vláda ale musí vést debatu o tom, zda je vhodné stamiliony korun podporovat jen jeden sektor kreativního průmyslu, jímž audiovize je. Baxa to řekl v diskusi v pořadu Otázky Václava Moravce České televize přenášeném z filmového festivalu v Karlových Varech.

Martin Baxa

Asociace producentů v audiovizi (APA) před několika dny uvedla, že český audiovizuální průmysl dosáhl v roce 2021 rekordního obratu téměř 12 miliard korun. Překonal tím i zatím nejlepší obrat 9,46 miliardy korun z roku 2019. Audiovizuální průmysl v ČR se ale podle producentů řítí do propasti, důvodem jsou podle asociace zastavené filmové pobídky. Obrat zahraničních projektů v roce 2021 tvořil 8,73 miliardy korun, tedy 70 procent celkového obratu audiovizuálního průmyslu.

Baxa uvedl, že situaci pobídek vyřeší novela audiovizuálního zákona. Filmaři ale upozorňují, že je třeba situaci řešit akutně. Nový zákon nebude přijat dříve než v roce 2024.

Na filmové pobídky stát dává ročně 800 milionů korun, zájem filmařů je ale tak velký, že peníze nestačí Filmaři dlouhodobě požadují systémovou změnu a varují před tím, že zahraniční štáby odejdou do jiných zemí. Letos byl systém pobídek pro velký zájem žadatelů zastaven už v lednu.

"Krátkodobé řešení situace, že by se do systému teď přidalo mnoho set milionů korun, nemohu slíbit," řekl dnes Baxa. Vláda podle něj bude o možnosti navýšit rozpočet Státního fondu kinematografie, jehož prostřednictvím se pobídky vyplácejí, v souvislosti s připravovanou novelou zákona o státním rozpočtu. "Podpora kreativního průmyslu je důležitá, netýká se ale jen filmu. Je to politické rozhodnutí, zda dát do jednoho oboru tolik peněz v současné situaci sužované inflací," uvedl ministr.

Podle filmařů krize, k níž audiovizuální průmysl v Česku míří, způsobuje najednou několik faktorů. Včetně paralyzovaného systému pobídek je to i nevyužitá možnost vložit do transpozice evropské směrnice o vysílacích platformách povinnost odvádět část z příjmů na podporu kinematografie v zemi, kde platformy působí; domácí české platformy přitom tuto povinnost mají. Takové odvody by byly dalším zdrojem Státního fondu kinematografie.

Filmaři se obávají také avizovaných úspor České televize, která je význačným koproducentem českého filmu. Její ředitel Petr Dvořák dnes zopakoval, že pokud ČT nezvýší své příjmy, namísto čtyř desítek koprodukcí ročně by jich mohla být polovina a podpora filmů do kino distribuce klesne v příštích dvou letech o 90 milionů korun, tedy téměř na polovinu.

Dvořák již dříve navrhoval zvýšení koncesionářského poplatku ze 135 korun na 150 korun, to jak dnes potvrdil Baxa, nebude mít vládní podporu. Druhou možností je podle Dvořáka zvýšit České televizi zdroje z reklamy a třetí možností pak přehodnotit to, kdo platí koncesionářský poplatek a změnit tento systém. Dnes ho platí domácnosti, které mají televizi. Podle Dvořáka mnoho lidí podepíše prohlášení, že televizi nemají, poplatek neplatí, ale vysílání sledují třeba na laptopu.

Témata: filmy | Martin Baxa

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání…

19.08.2022 16:54 Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci…

Na začátek školního roku nechystá MZd kvůli covidu žádná nařízení pro…

19.08.2022 16:51 Aktualizováno Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Aktualizováno Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Stanjura bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení v reklamní větvi kauzy Čapí…

19.08.2022 14:25 Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí…

Většina ukrajinských uprchlíků i po 150 dnech dál zůstává státními…

19.08.2022 13:21 Naprostá většina ukrajinských uprchlíků v Česku podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba…

Jurečka: Příspěvek 5000 korun na dítě úřady začnou vyplácet 24. srpna

19.08.2022 12:57 Příspěvek 5000 korun na dítě lidem, kteří o tuto podporu požádali, začnou úřady práce vyplácet 24.…

Česko při průměrné teplotě v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

19.08.2022 12:11 Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má…

Prezident Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

19.08.2022 11:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes krátce po 10:00 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v…

Železniční průmysl je podle asociace před krizí, většina firem může omezit…

19.08.2022 11:04 Český železniční průmysl stojí před krizí, až 60 procent firem může brzy zásadně omezit své…

V Českém Švýcarsku hlídají strážci i z Polska, objevují se místa se…

19.08.2022 10:48 V Českém Švýcarsku drony denně nacházejí místa se zvýšenou teplotou. Ty pak musí prověřit…

Související:

Nejnovější