Vláda by měla důkladně zvážit Hladíkovo angažmá, naznačují názory politologů

Dopad brněnské kauzy na vládu by politolog Petr Just čekal jen v případě, že by Petr Hladík (KDU-ČSL) byl jmenován ministrem a v dalších fázích trestního řízení byl třeba dodatečně obviněn. Reputaci lidovců podle Justa kauza zásadně neovlivní, neboť mají disciplinované voliče a přesvědčené příznivce.

Vláda Petra Fialy

Naproti tomu politolog Josef Mlejnek míní, že Hladík i jeho strana by mohli mít poškozenou reputaci, kdyby například vyšly najevo kontakty kandidáta na ministra životního prostředí s obviněnými osobami. Politologové to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek podpořil nominaci místopředsedy strany Hladíka na ministra. Měl by nahradit Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která končí ze zdravotních důvodů. Předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka řekl, že Hubáčková potřebuje odejít z ministerské funkce k 31. říjnu. Jmenování Hladíka ministrem chce Jurečka stihnout do konce listopadu. V mezičase by měl vést ministerstvo životního prostředí Jurečka, o což premiér Petr Fiala (ODS) požádá prezidenta Miloše Zemana.

Policisté v úterý zasahovali v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu v souvislosti s kauzou privatizace městských domů a požádali ho o podání vysvětlení. Hladík uvedl, že nebyl z ničeho obviněn a s policií spolupracoval. Do budoucna chce očistit své jméno, řekl ve čtvrtek.

Just z Metropolitní univerzity v Praze si nemyslí, že kauza zásadně ovlivní reputaci lidovců. Mají podle něj disciplinované voliče a přesvědčené příznivce, na rozdíl od STAN, které poškodila kauza Dozimetr, v níž je obžalovaný bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček.

"Navíc do problematiky bytů v Brně se v různých kauzách zamotávali a zamotávající politici různých stran, je to tedy celkově dle mého názoru vnímáno jako brněnský problém jdoucí napříč mnoha stranami, které v Brně či jeho městských částech vládnou, a nejde to tedy za jednou konkrétní stranou," míní Just.

Dopad na vládu by čekal jen v případě, že by Hladík jakožto ministr byl v dalších fázích trestního řízení například dodatečně obviněn. "Pokud ale buďto pan Hladík do vlády nenastoupí, nebo nastoupí, ale nebude obviněn, pak dopad nečekám. Pokud by nastoupil do vlády a následně byl obviněn, byla by to jiná situace," řekl politolog. Kromě výzev k odstoupení z funkce ministra by podle Justa opozice navrhla vyslovení nedůvěry vládě.

Podle Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy bude záležet hlavně na tom, jak se celá kauza bude dále vyvíjet. "Petr Hladík nemusí být obviněný, aby měl on i jeho strana poškozenou reputaci - stačí, když vyjdou najevo nějaké jeho kontakty s obviněnými osobami," míní. Lidovci ale podle něj nejspíš nechtějí přijít o nadějného politika, takže se v nelehké situaci rozhodli se za něj postavit. "Celkovou bilanci ale nyní nelze přesně odhadnout," dodal Mlejnek.

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Soud brzy rozhodne o návratu Ratha do vězení

02.12.2022 18:48 Krajský soud v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Mluvčí…

Kvůli africkému moru je na Liberecku omezen pohyb lidí

02.12.2022 17:20 Aktualizováno Veterináři dnes odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné…

Ukrajinský konzulát v Brně kvůli podezřelému předmětu evakuovali

02.12.2022 17:14 Aktualizováno Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici dnes asi na čtyři hodiny policisté evakuovali kvůli…

V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova a 270.000 lidí v…

02.12.2022 16:36 V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12…

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou,…

02.12.2022 13:42 Aktualizováno První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO…

Poslanci schválili zrušení automatického zřizování datových schránek…

02.12.2022 13:40 Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes…

Senát vrátil poslancům důchodovou reformu s pozměňovacím návrhem

02.12.2022 11:01 Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické…

Senát bude dnes rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

02.12.2022 08:58 Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná…

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Související:

Nejnovější