Vláda by ve středu měla projednávat návrh pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč

Vláda by mohla ve středu projednávat návrh přesných pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč na dítě do 18 let pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jednorázová dávka má podle kabinetu zmírnit dopady zdražování. Jak by se mělo o podporu žádat a jaké podmínky bude nutné splnit, není zatím jasné. Nastavení upraví zákon, který předloží kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda ČR

 Ten podrobnosti dosud nechtěl zveřejnit. Uvedl pouze, že by vyřizování mělo být co nejjednodušší a domácnosti by peníze měly mít do konce srpna. Podle vyjádření náměstka ministerstva práce pro informační technologie Karla Trpkoše by se žádosti nejspíš mohly podávat přes Czech Pointy.

"Systém vymyšlen máme. Finalizujeme legislativní text, který předpokládám, že předložím na jednání vlády příští týden, kde bych pak řekl nejenom všechny detaily a konkrétní podmínky pro čerpání, ale zároveň i celý ten způsob žádání, administrace a tak dále. Až to příští týden vláda schválí, tak to logicky odprezentujeme jako ucelený soubor informací, ať neříkáme vždy jen dílčí informaci," řekl tento týden po jednání vlády Jurečka.

Vláda se na záměru vyplatit domácnostem na dítě 5000 korun dohodla 27. dubna. Jurečka tehdy oznámil, že by na státní příspěvek měly mít nárok domácnosti s příjmem do milionu korun čistého. Po třech dnech sdělil, že se spletl a jedná se o hrubou částku. Do mimořádné dávky by mělo putovat zhruba deset miliard korun. Podle kabinetu je pomoc adresná.

Podle některých expertů na sociální politiku je ale dávka téměř plošná a nedostanou ji jen nejbohatší. Odborníci doporučovali navýšení příspěvku na bydlení a přídavků na děti a rozšíření okruhu jejich příjemců. Organizace na podporu samotných rodičů poukazují na to, že jednorázová pětitisícovka samoživitelům a samoživitelkám příliš nepomůže, zvýšené náklady mají každý měsíc. Kritikou nešetří ani odbory. Postup kritizují také opoziční politici, kteří prosazují plošnou podporu. Poukazují na to, že ani po téměř měsíci není jasné, kdo bude moci dávku získat a který úřad ji bude vyřizovat. Úřady práce jsou teď přetížené.

Náměstek Trpkoš poslancům sněmovního sociálního výboru tento týden řekl, že ministerstvo práce na přípravě spolupracuje s resorty financí a vnitra. "V rámci mimořádné dávky pro děti vlastně zkoušíme úplně novou spolupráci, kdy si říkáme, že bychom přes 7000 Czech Pointů, což jsou všechny obce či pošty, měli možnost podat žádost o dávku. Tuto spolupráci se podařilo domluvit během 14 dní," uvedl Trpkoš. Podle něj je to postup správným směrem, i když se pak může případně narazit na technické limity.

Czech Point je označení pro Český podací ověřovací informační národní terminál. Těchto míst je podle údajů z oficiálního webu po republice téměř 7300. Přes 5800 z nich je na radnicích a kolem 950 na poštách, zbytek u notářů a v hospodářské komoře.

Jurečka už dřív řekl, že by vyřizování mělo být co nejjednodušší a co největší část by se měla dát řešit elektronicky. Premiér Petr Fiala (ODS) před nedávnem uvedl, že někteří lidé by žádosti nemuseli podávat vůbec a dávku by dostali automaticky. Týkat by se to mohlo třeba příjemců přídavků na děti. Úřady práce jejich příjmovou situaci znají, nárok na přídavek mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima.

Česko pomůže při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala

03.07.2022 12:46 Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Hasiči v noci dohasili požár haly v Zápech u Prahy, odklízení potrvá další…

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Zeman zvažoval, že kvůli výhradám nejmenuje Balaše. Podpořil dodávky…

03.07.2022 12:18 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

Zeman: Úvahy o možném zestátnění ČEZ nejsou pravicové, úsporný tarif na…

03.07.2022 12:17 Aktualizováno Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v…

Poslanci se příští týden sejdou na třech schůzích, budou řešit plasty i…

03.07.2022 10:32 Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu…

Česko už udělilo víza 386.734 uprchlíkům z Ukrajiny

03.07.2022 09:45 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května

03.07.2022 08:46 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května.…

Příspěvek na mobilitu by se podle Jurečky mohl navýšit od září

03.07.2022 08:00 Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od…

Češi se letos na Šumavu nehrnou, zřejmě kvůli zdražování

02.07.2022 15:45 Dosavadní letošní turistická sezona v Národním parku Šumava je slabší než loni. V západní části…

Prezident Zeman letos pojede na dovolenou opět na Vysočinu

02.07.2022 14:02 Prezident Miloš Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech. Na Vysočinu odjede na "několik…

Související:

Nejnovější