Vláda by výhledově mohla navýšit rodičovskou

Většina koaličních stran je pro navýšení rodičovské. Jak by se celková částka mohla upravit a odkdy, není zatím jasné. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Piráti prosazují nejen zvednutí dávky, ale i pravidelnou valorizaci.

Olga Richterová (Piráti)

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že návrh růstu rodičovského příspěvku předloží. Dodal, že na něm ale musí být v koalici shoda a musí být "v kontextu" plánovaných kroků k ozdravení rozpočtů. Národní rozpočtová rada (NRR) a Národní ekonomická rada vlády (NERV) před dalším navyšováním výdajů varují.

"Jasně jsem řekl, že předložím návrh jak upravit a do budoucna zvýšit rodičovský příspěvek. Řekl jsem, že musí na tom být koaliční shoda. Chci, aby ta shoda byla v nejbližší době. Zároveň musí proběhnout v kontextu návrhů, kterými chceme dát jasný harmonogram jak stabilizovat rozpočet a deficit jak na straně výdajů, tak příjmů," uvedl Jurečka. Termín navýšení podle něj zatím není jasný. "Za sebe bych byl rád, aby to bylo co nejdříve," uvedl Jurečka. Lídři koalice budou návrhy projednávat příští týden.

Podle Richterové se většina koaličních stran shoduje na přidání o 50.000 korun na 350.000 korun. Piráti navrhují rovnou navázat rodičovský příspěvek na průměrnou mzdu. Celková dávka by podle nich měla odpovídat jejímu devíti-, deseti- či jedenáctinásobku. Nyní by se tak podle návrhu zvedla z 300.000 korun na zhruba 340.000 korun, 378.000 korun či 416.000 korun. Odpovídá to navýšení o 14, 26 či 39 procent. Pro výpočet by se zvolil průměrný výdělek, který se vyplácel dva roky před narozením dítěte. Rodičům, kteří by dávku v době zvýšení už pobírali, by se nevyčerpaná částka upravila o dané procento.

Podle místopředsedy vládní ODS Martina Kupky koalice o případném navýšení rodičovské diskutuje. "Musíme ho (zvýšení rodičovské) dát dohromady se všemi dalšími požadavky a doporučeními NERV, abychom se ve výsledku dokázali shodnout a vysvětlit veřejnosti soubor kroků, které budou přínosné, únosné a zároveň zajistí odpovědné hospodaření státu s menším schodkem. Míříme k tomu, abychom dokázali zpomalit inflaci. Větší schodek znamená další komplikace a povzbuzení inflace," podotkl Kupka.

Loni stát na rodičovských příspěvcích vyplatil přes 33 miliard korun. Podle Richterové přidání o 10.000 korun představuje zhruba miliardu korun. Pokud by rodičovská rostla o 50.000 korun, stálo by to ročně tedy asi pět miliard korun navíc.

Navýšení dávky by bylo na dluh. NRR varuje před zaváděním dalších valorizací, navyšováním výdajů a prohlubováním deficitů. NERV doporučuje rodičovskou zkrátit. Poukazuje na to, že Česko má ve srovnání s ostatními státy dobu rodičovského volna dlouhou. Radí výrazně zvýšit dostupnost školek a jeslí.

Podle Richterové je posílení kapacit školek či dětských skupin nutné. Rodiče malých dětí budou moci nastoupit do práce, stát získá peníze z daní a odvodů, výdaje na dávky klesnou, zmínila místopředsedkyně Sněmovny. Rozšířit by se měla i nabídka dalších služeb, a to třeba o sousedské hlídání. Upravit to má novela, kterou se chystá ministerstvo práce v brzké době předložit.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější