Vláda čelí kritice krajů, protože v pondělí nerozhodla o opatřeních

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Adam Mráček / INCORP images
ČTK 16. listopadu 2021 16:41
Sdílej:

Představitelé Jihomoravského a Středočeského kraje kritizují, že vláda v demisi na svém pondělním zasedání nerozhodla o nových opatřeních proti šíření epidemie koronaviru. Situace je podle nich špatná a je potřeba ochránit přetížené nemocnice. Zástupci krajů to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, ministerstvo zdravotnictví má předložit rozpracované varianty protiepidemických opatření.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ČTK řekl, že covid nebude čekat na novou vládu. "Situace se dramaticky zhoršuje a je potřeba na to reagovat hned. Potřebujeme taková opatření, která nemocnice zachrání před kolapsem. Kde vláda vezme inspiraci, je na nich, ale nesmí stát na místě a čekat," uvedl Grolich v reakci na to, že vláda v pondělí nerozhodla o zpřísnění opatření.

"Samozřejmě je špatně, že k žádnému rozhodnutí nedošlo," komentoval výsledek pondělního jednání vlády středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). On sám by v dané chvíli byl pro možnost prokazovat se prostřednictvím PCR testů. "Ale je potřeba si uvědomit, že situace se poměrně rychle vyvíjí, a co platilo včera, je dneska jinak," dodal. Rozhodně by nebyl pro plošné rušení možnosti používání testů. Pokud jde o takzvaný rakouský model, příliš se mu nelíbí segregace očkovaných a neočkovaných.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se zvažuje více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. V Rakousku mají neočkovaní podle Babiše možnost si jen dojít do lékárny nebo do obchodů, v Bavorsku mají zachovaný volný pohyb. Pro přijetí rakouského modelu by byl zřejmě nutný nouzový stav, je to názor legislativců, řekl Babiš.

Podzimní vlna epidemie koronaviru v Česku dál sílí. V pondělí přibylo 11.514 potvrzených případů nemoci, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. Hospitalizovaných bylo téměř 4300 lidí, to je o 900 víc než před týdnem. Těžký průběh nemoci mělo 635 pacientů.

Stalo se