Vláda čelí kritice, podle analytiků rezignovala na rozpočtovou umírněnost

Vláda rezignovala na rozpočtovou umírněnost a nesnaží se dosáhnout ozdravení veřejných financí. V reakci na úterní novelizaci letošního státního rozpočtu, která znamenala zvýšení deficitu na 375 miliard korun z původně plánovaných 280 miliard, se na tom shodli analytici, které ČTK oslovila. Premiér Petr Fiala (ODS) zdůvodnil zvýšení schodku následky válečného konfliktu na Ukrajině.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

"Vláda definitivně rezignovala na jakoukoliv snahu o rozpočtovou umírněnost. Veřejné finance zdědila v příšerném stavu - částečně ovšem vlastním přičiněním - a rozhodla se je v příšerném stavu i předat dále," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Odmítá stanovisko vlády, že by vysoký deficit rozpočtu byl pouze důsledkem válečné situace. "Krizová pomoc ekonomice v tom přitom hraje jen zcela nepodstatnou roli. Mnohem důležitější je systémové nastavení příjmů a výdajů, které bude generovat propastné deficity i po pominutí energetické, pandemické, válečné či jakékoliv jiné krize," řekl Hradil.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda připomněl, že se schodek rozpočtu vrátil na úroveň, kterou pro letošní rok původně plánovala bývalá vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozornil přitom, že při plnění letošního rozpočtu pomáhá nynějšímu kabinetu vyšší daňové inkaso, které by mohlo celoročně být o 105 miliard vyšší než v roce 2021.

"Po zhruba desíti měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a současně na hledání úspor," uvedl Kovanda. Podle něj ani návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun neukazuje na snahu ozdravit veřejné finance.

"Vláda se nyní evidentně svou komunikací snaží hlavně přehodit zodpovědnost za strukturální deficit na příští kabinet. Nic jiného jí ani nezbývá, jelikož i kdyby nyní začala seriózně diskutovat možnosti nápravy, k jejich prosazení by došlo již příliš blízko k parlamentním volbám a stálo by ji nepřijatelné politické náklady," uvedl Hradil.

Podle schválené novely státního rozpočtu, kterou ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman, bude letos stát hospodařit s příjmy 1,678 bilionu korun a výdaji 2,053 bilionu korun.

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

30.11.2022 19:05 Aktualizováno Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný…

Janeček a Diviš si podali stížnost proti vyřazení z prezidentské volby

30.11.2022 18:05 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13…

ČEZ obdržel tři nabídky na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany

30.11.2022 17:33 Aktualizováno Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.…

Poslanci schválili rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun

30.11.2022 17:22 Aktualizováno Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek…

Volby prezidenta se budou moci zřejmě účastnit i lidé v karanténě nebo…

30.11.2022 15:41 Budoucího prezidenta zřejmě v lednu budou moci volit i lidé, kteří v té době budou v karanténě nebo…

Škoda po požáru hal v Mladé Boleslavi je téměř tři miliardy, žháři hrozí…

30.11.2022 14:44 Škoda po lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi například se součástmi pro nová auta je téměř tři…

Vláda připravuje aktualizace celostátních bezpečnostních strategií

30.11.2022 12:32 Vláda připravuje výrazné aktualizace veškerých celostátních bezpečnostních strategií, proces je…

Sněmovna debatuje o rozpočtu, vládní návrh počítá se schodkem 295 miliard

30.11.2022 10:39 Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) předpokládá, že vládou navrhovaný státní rozpočet…

V Česku dnes po třech měsících končí druhé kolo milostivého léta

30.11.2022 08:28 V Česku dnes po třech měsících končí druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky. Lidé mají…

Související:

Nejnovější